Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu życia seksualnego, warto zastanowić się nad doborem odpowiedniej antykoncepcji. Istnieje bardzo dużo metod skutecznego zapobiegania ciąży. Warto podejść do tej sprawy odpowiedzialnie i dobrze zastanowić się nad wyborem. Przy wyborze należy wziąć pod uwagę wiele parametrów, między innymi częstość współżycia, tryb życia, ważne jest także to, czy posiadamy stałego partnera. Kobiety powinny się zastanowić, czy w przyszłości planują posiadać dzieci oraz czy już są po przebytej ciąży.

Jakie zatem są rodzaje antykoncepcji? Klasycznie dzieli się ona na antykoncepcję hormonalną, mechaniczną i naturalną.

Antykoncepcja hormonalna wiąże się z ingerencją w delikatny cykl hormonalny kobiety. Najczęstszą metodą jest stosowanie tabletek hormonalnych. Jest to sposób wygodny i łatwo dostępny, jednak wiąże się z regularnym i codziennym zażywaniem tabletek. Istnieje wiele rodzajów pigułek. Można je podzielić na tabletki jednoskładnikowe i dwuskładnikowe. Te pierwsze posiadają jeden rodzaj hormonu – progestagen. Działa on na zasadzie hamowania wytwarzania komórek jajowych przez jajniki. Są one polecane kobietom które karmią piersią. Tabletki dwuskładnikowe posiadają dwa rodzaje hormonów – progestagen i estrogen. W przeciwieństwie do jednoskładnikowych, powodują one regularne krwawienia miesiączkowe, jednak mają więcej skutków ubocznych. Między innymi powodują bóle głowy, ogólne złe samopoczucie, tendencję do tycia oraz zmniejszone libido. Kolejnym rodzajem antykoncepcji hormonalnej, są plastry. Działają one na zasadzie przenikania hormonów przez skórę do krwiobiegu. Plaster taki przykleja się w wygodnym miejscu, najczęściej na ramieniu i zmienia go co tydzień. Po trzech seriach należy zrobić siedem dni przerwy, aby w tym czasie wystąpiło krwawienie miesiączkowe. Zdecydowanie dłużej trwającą metodą jest zastrzyk hormonalny. Działa on przez okres około trzech miesięcy.

Kolejnym rodzajem antykoncepcji jest antykoncepcja mechaniczna. Jest to najczęściej stosowany rodzaj zapobiegania ciąży. Zdecydowanie najczęstszym rodzajem jest stosowanie prezerwatywy. Jest ona łatwo dostępna, w przystępnej cenie i łatwa w użytkowaniu. Dodatkowym atutem prezerwatywy jest fakt, że zapobiega ona przenoszeniu chorób wenerycznych. Odpowiednio użytkowana cieszy się wysoką skutecznością. Alternatywą dla klasycznej męskiej prezerwatywy jest prezerwatywa kobieca. Jest ona mniej popularna w naszym kraju i przez wzgląd na to, uważa się, że posiada mniejszą skuteczność. Kapturki antykoncepcyjne to kolejny rodzaj antykoncepcji mechanicznej. Jest to dobre rozwiązanie dla kobiet, które z różnych przyczyn nie powinny stosować antykoncepcji hormonalnej. Nie cieszy się w naszym kraju zbyt dużą popularnością, ze względu na trudności w dobraniu odpowiedniego rozmiaru kapturka. Kobiety, które już przeżyły poród, mogą zdecydować się na wkładkę domaciczną, czyli tak zwaną spiralę. Zabezpiecza ona przed ciążą przez okres kilku lat. Powoduje zmniejszenie ruchliwości plemników, zagęszcza śluz szyjkowy, a także uniemożliwia odpowiednią implantację zarodka w błonie śluzowej macicy.

Naturalną metodą antykoncepcji jest między innymi prowadzenie kalendarzyka płodności. Na podstawie temperatury wewnętrznej ciała, a także wyglądu śluzu pochwowego, kobiety mogą z dużym prawdopodobieństwem wyznaczyć termin owulacji. W terminie kilka dni przed oraz kilka dni po owulacji, kobiety powinny unikać kontaktów seksualnych. Jest to metoda o stosunkowo małej skuteczności, ze względu na bardzo duże prawdopodobieństwo rozregulowania cyklu czy to ze względu na stres, czy przebycie choroby. Bardzo popularną metodą w naszym kraju jest stosunek przerywany. Jest to mało skuteczny sposób na zapobieganie ciąży, ponieważ zależy on od samokontroli mężczyzny. Dodatkowo możliwe jest zapłodnienie przez plemniki z męskiego preejakulatu.

Jak widać, metod antykoncepcji jest bardzo dużo. Aby wybrać tą odpowiednią, która będzie pasować zarówno kobiecie, jak i jej partnerowi, warto zastanowić się wspólnie nad najlepszą metodą dla obu stron.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ