Kompleksowa pomoc niesiona pacjentom zmagającym się z chorobami narządu ruchu ma kluczowe znaczenie już od momentu występowania pierwszych objawów. Wówczas kluczowa jest wizyta u lekarza ortopedy, który jest w stanie postawić diagnozę na podstawie wyników przeprowadzonych badań. Ważna jest szybka pomoc dla osób, które tego wymagają. W Warszawie działają placówki, gdzie nie ma kolejek, a lekarze są dostępni codziennie. Nie ma problemów z umówieniem na wizytę, a na miejscu można liczyć także na wykonanie wszystkich niezbędnych badań, również w obszarze diagnostyki obrazowej.
Diagnostyka i operacje kręgosłupa
Pacjenci mogą liczyć na diagnostykę, szybki wybór metody leczenia oraz na rehabilitację. Działają tu liczne przychodnie, dzięki czemu specjaliści na miejscu mogą konsultować ze sobą opinie na temat konkretnych jednostek chorobowych. Nowoczesny sprzęt to możliwość wykonania diagnostyki obrazowej, co jest niezbędne, jeżeli planowane są na przykład operacje kręgosłupa. Szybkie wykonanie rezonansu magnetycznego lub RTG i USG to szybsze postawienie diagnozy przez specjalistę.
Nie zawsze są wymagane do przeprowadzenia zabiegi, ponieważ lekarz może zalecić w zależności od postępu choroby leczenie zachowawcze lub jedynie ćwiczenia rehabilitacyjne. Gdy jednak problem jest poważniejszy, to wymagana może być na przykład dekompresja kanału kręgowego lub stabilizacja międzykolczysta. Wykonywana jest także stabilizacja międzytrzonowa lub stabilizacja przeznasadowa.
Czy lekarz ortopeda zawsze zaleca rehabilitację?
Każdy etap leczenia jest tak samo ważny. Niektórzy pacjenci jednak sądzą, że leczenie kończy się na samej operacji. Tymczasem niezwykle ważnym czynnikiem jest również fizjoterapia i rehabilitacja, w której pacjent musi brać czynny udział i bardzo się zaangażować w te zabiegi i ćwiczenia. Konkretny rodzaj ćwiczeń do wykonywania przez określony okres czasu zaleci jednak lekarz ortopeda.
Po zabiegu i po wydaniu opinii na temat ogólnego stanu pacjenta, zalecane są konkretne zestawy ćwiczeń i zabiegi fizjoterapeutyczne. W wielu przypadkach niezbędne jest także dalsze wykonywanie ćwiczeń samodzielnie w domu, co pozwala jeszcze szybciej powrócić do pełnej sprawności. Czasami zabiegi fizjoterapeutyczne należy także ponownie wykonać po kilku miesiącach. Odgrywają one ważną rolę w procesie leczenia. Krioterapia i pole magnetyczne niwelują stany zapalne. Dlatego też ich skuteczne działanie jest zestawianie na równi z działaniem antybiotyków.