Kupując ubrania, chcemy cieszyć się nimi jak najdłużej. Stąd też zwracamy uwagę na ich jakość, szwy czy materiał, z jakiego zostały wykonanie. Niejednokrotnie decydujemy się zainwestować w droższą odzież, licząc na to, że będzie ona trwała i porządniejsza. Jednak sam zakup drogich i dobrej jakości ubrań nie gwarantuje, że posłużą nam one przez lata. Na to, czy tak będzie, wpływa również to, jak dbamy o ubrania. Mowa tutaj o ich praniu, suszeniu, prasowaniu oraz przechowaniu. Działania te wpływają na to, czy odzież będzie wyglądała ładnie, schludnie i będą sprawiać wrażenie, że ma już kilka lat. Zobacz, jak dbać o ubrania.

Postępuj zgodnie z instrukcją

Najprostszą radą w zakresie dbania o ubrania jest ta mówiąca, aby postępować zgodnie z instrukcją zawartą na metce. To ona mówi jak pielęgnować ubranie. Określa czy można prać je w pralce, czy tylko ręczenie, podpowiadają w jakiej temperaturze, a także mówi jak suszyć i prasować ubranie. Zastosowanie się do instrukcji producenta to pierwszy krok w odpowiednim dbaniu o odzież.

Jak prać ubrania?

Kolejną zasadą pielęgnowania ubrań jest ich właściwe pranie. Oprócz trzymania się zapisów z metki trzeba pamiętać, aby rzeczy kolorowe prać osobno od białych  i czarnych. Nawet jeżeli ubrania nie farbują to i tak, gdy pierze się je wszystkie razem, białe rzeczy mogą szarzeć czy zostać zabrudzone przez te ciemniejsze. W czasie prania trzeba też wywrócić ubrania na lewą stronę. Mowa tu szczególnie o tych elementach odzieży, które posiadają cekiny, nadruki czy metalowe dodatki. Takie działanie sprawi, że nie będą one się oderwać. Przewracanie rzeczy na drugą stronę dodatków zapewnia im ochronę przed wyblaknięciem.

Następną zasadą, która mówi jak prać ubrania, jest dodanie odpowiedniej ilości proszku. Zbyt duża ilość środków chemicznych sprawia, że na ubraniach powstają białe ślady, które trudno wybarwić. Jeżeli posiada się pralkę z funkcją delikatnego prania, warto z niej korzystać. Nie będzie ona nadmiernie obciążać odzieży i pozwoli zachować jej dobrą kondycję. Z delikatnego prania można korzystać  bez względu na rodzaj materiału ubrania.

Jak suszyć ubrania?

O tym, czy ubrania można suszyć w suszarce, mówi metka. Jeśli nie jest to zalecane, należy postawić na tradycyjne suszenia. Ubrania suszy się wywrócone na lewą stronę. Tkanina musi być rozprostowana i wygładzona, co ułatwi późniejsze prasowanie. Susząc pranie, należy zadbać o to, aby nie było ono zbytnio przesuszone. Ubrania z wełny np. swetry należy suszyć w cieniu, rozłożone na ręczniku, to samo dotyczy ubrań z dzianiny. Powieszenie mokrych ubrań z dzianiny powoduje, że tracą one kształt. Spodnie należy przypiąć do sznura w pasie, koszule wzdłuż szwu łączącego rękaw z resztą ubrania. Ważne jest również suszenie ubrań w pomieszczeniu, które posiada sprawną wentylację.

Jak prasować ubrania?

Chcąc odpowiednio zadbać o ubrania, konieczne jest również poznanie zasad dobrego prasowania. Tutaj również należy kierować się zasadami z metki, a ponadto w czasie prasowania używać spryskiwacza, prasować wzdłuż włókien tkaniny oraz rozwiesić na ok. godzinę wyprasowaną odzież, sprawi to, że wilgoć odparuje i ubranie wyschnie. Należy pamiętać, że w utrzymaniu odzieży w dobrej kondycji pomaga prasownie jej zaraz po wyschnięciu i niewkładanie pomiętych ubrań do szafy.

Jak przechowywać ubrania?

W utrzymaniu ubrań w dobrej kondycji pomoże również ich odpowiednie przechowywanie. W szafie wszystkie elementy garderoby powinny mieć dużo przestrzeni. Ściśnięte na wieszakach i upchane na półkach nie będą mogły oddychać, a  dodatkowo będą pogniecione. Ubrania należy posegregować i te rzadziej używane przechowywać w pokrowcach dzięki temu nie będą się one kurzyć i ulegać zagnieceniom. Odzież na wieszakach musi być wieszana, tak aby każde ubranie miało swój własny wieszak. Ważne jest również stosowanie dobrych wieszaków, najlepiej tych z poszerzanym zakończeniem ramion. W szafie warto też używać woreczków aromatyzujących np. z lawendą.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ