Cytologia, czyli biologia komórki to nauka zajmująca się morfologią i fizjologia komórek. W terminologii medycznej badanie cytologiczne (inna nazwa to rozmaz szyjkowy) popularnie nazywane cytologią,  to badanie diagnostyczne w praktyce ginekologicznej, polegające na pobraniu rozmazów z pochwowej części szyjki macicy.

Materiał do badania pobiera się poprzez wziernik z pochwowej części macicy, następnie preparat utrwala się w warunkach laboratoryjnych i poddaje ocenie mikroskopowej przez cytologa. Wynik badania pozwala na wykrycie w stadium bezobjawowym, wczesnej postaci raka szyjki macicy. Jest to badanie przesiewowe umożliwiające określenie ryzyka zachorowania, więc nie można go traktować jako pewnego rozpoznania nowotworu. Wyniki muszą być potwierdzone przez inne badania.

Badania przesiewowe wykonywane są w grupach podwyższonego ryzyka i mają za zadanie wczesne wyłapanie potencjalnych przypadków zachorowań oraz wczesną profilaktykę.

Cytologia, jaki jest cel badania?

Zachorowalność na raka szyjki macicy plasuje go na siódmym miejscu wśród nowotworów złośliwych u kobiet. W Polsce co roku pojawia się ok. 3500 nowych zachorowań. We wczesnych stopniach zaawansowania możliwe jest leczenie oszczędzające narząd rodny. Jest to szczególnie ważne dla kobiet planujących posiadanie potomstwa. W późniejszych stadiach rozwoju choroby leczenie chirurgiczne łączy się z koniecznością usunięcia macicy z przydatkami i węzłami chłonnymi.

W zaawansowanych przypadkach konieczny jest zabieg operacyjny, radioterapia i chemioterapia. Fundamentalne znaczenie dla sukcesu leczenia ma stadium, w którym zostanie ono rozpoczęte. W przypadkach wcześnie wykrytych zmian przedinwazyjnych wyleczalność raka szyjki macicy sięga 100%.

W trosce o zdrowie kobiet wprowadzono przesiewowe badania cytologiczne umożliwiające wczesne wykrycie zmian przed nowotworowych lub w raku nienaciekającym i ich usunięcie. Leczenie takie zawsze należy rozważyć w przypadku młodych kobiet, planujących posiadanie dzieci.

Kiedy kobieta powinna wykonać badanie cytologiczne?

Rak szyjki macicy rzadko atakuje kobiety bardzo młode, jednak ryzyko zachorowania rośnie z wiekiem. Badania cytologiczne powinny wykonywać wszystkie kobiety w wieku rozrodczym. Pierwsze badanie należy wykonać w wieku po trzech latach od rozpoczęcia aktywności seksualnej, nie później niż po ukończeniu 21 lat.

Zgodnie z zaleceniem Ministerstwa Zdrowia cytologię należy powtarzać co 3 lata, chyba że lekarz ginekolog zaleci inne terminy. Warto pamiętać, że dla badań cytologicznych nie ma górnej granicy wieku. Kobiety obciążone czynnikami ryzyka (zakażenie HIV), przyjmujące leki immunosupresyjne, zakażone wirusem brodawczaka ludzkiego powinny cytologię wykonywać co 12 miesięcy.

Do czynników zwiększających ryzyko raka szyjki macicy zaliczamy: palenie papierosów, wiek, brak kontroli ginekologicznej, wieloletnie przyjmowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych, obniżona odporność, stany zapalne dróg rodnych i niedobór witaminy C.

Badania cytologiczne można wykonać również bezpłatnie i bez skierowania w centrach medycznych Scanmed: https://scanmed.pl/aktualnosci/cytologia-ratuje-zycie-wykonaj-bezplatne-badanie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ