Przygotowanie mieszkania na przyjście dziecka

0
792

Przygotowanie mieszkania nie jest łatwym zadaniem. Pogodzenie estetyki z funkcjonalnością to duże wyzwanie, a jeśli do tego dodamy często rozbieżne upodobania poszczególnych mieszkańców, to sprostanie mu urasta do rangi dużego problemu. Jak sprawnie sobie poradzić w takiej sytuacji?

Małe dziecko w małym mieszkaniu

Niewiele jest osób, które narzekają na nadmiar miejsca w przestrzeni domowej. Zazwyczaj metrów jest za mało, a gromadzone latami przedmioty wykazują coraz większą ekspansję i zajmują kolejne cenne metry. Z czasem zaczyna się okazywać, że w szafie nie mieści się kolejny płaszcz, a dwie osoby przebywające jednocześnie w kuchni są skazane na przesadną i nie zawsze wygodną bliskość. W takiej sytuacji potrzeba nowej aranżacji przestrzeni, a co za tym idzie, mniejszy lub większy remont, stają się koniecznością.  Perspektywa prac budowlanych rzadko kiedy budzi radość, jeśli jednak dobrze przemyślimy swoje potrzeby i właściwie zaplanujemy zadania, to poniesiony trud zdecydowanie się opłaci.

W szczególnej sytuacji znajdują się osoby, które zdecydowały się na powiększenie rodziny. Posiadanie dziecka to ogromna radość, jednak już pierwsze miesiące jego obecności potrafią znacząco przeorganizować życie całego domu. Nie chodzi tylko o konieczność wygospodarowania miejsca na łóżeczka, ubranka i niezbędne akcesoria. Konieczne będzie również odpowiednie zabezpieczenie wszystkich sprzętów, które potencjalnie mogą stanowić zagrożenie. Doskonale sprawdzą się bramki odcinające maluchowi dostęp do schodów i wszelkich pomieszczeń, do których nie powinien on wchodzić. Wyjątkowej uwagi wymaga kuchnia. Nagromadzone tu sprzęty, akcesoria, noże, a nawet elementy zastawy stołowej z pewnością zainteresują młodego odkrywcę, dlatego niezbędna będzie inwestycja w blokady szafek i szuflad oraz przestawienie części przedmiotów w miejsca będące poza zasięgiem rączek dziecka.

Sypialnia i łazienka, czyli miejsca newralgiczne

Łóżeczko w sypialni rodziców to wygodne i często spotykane rozwiązanie. Rodzice zyskują możliwość szybkiego i łatwego dostępu do pociechy, nie bez znaczenia jest też komfort psychiczny płynący ze świadomości posiadania ciągłej kontroli. Warto jednak zadbać, aby sypialnie rodziców nie zamieniła się całkowicie w sypialnię dziecka. W miarę możliwości należy rozdzielić te dwie strefy, nie muszą to być fizyczne przegrody, wystarczy odmienny kolor ścian, czy też różne rodzaje pokrycia podłogi. Taki podział z jednej strony pomoże utrzymać porządek, z drugiej oferuje dorosłym minimum intymności.

Przystosowanie łazienki również wymaga starannego przemyślenia. Wanna stanowi nieocenioną pomoc w utrzymaniu higieny, jednak kabiny prysznicowe mają swoich zagorzałych wielbicieli, którzy zapewne niechętnie wyrzekną się komfortu szybkich porannych pryszniców. Nie muszą, fantastycznym kompromisem są parawany nawannowe. Pozwalają one skutecznie połączyć wszystkie zalety wanny i prysznica, ochronią też powierzchnię łazienki przed nadmiernym zachlapaniem. O tym, że są nie tylko użyteczne, ale mogą też stanowić estetyczną i niebanalną ozdobę, przekonamy się, czerpiąc ze strony eLazienki.pl. Znajdziemy tu wiele pomysłów na sprytne urządzenie tego, jakże ważnego pomieszczenia.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ