Buty na wysokim obcasie uznawane są za eleganckie obuwie noszone przez prawdziwe damy.  Szpilki to również symbolem seksapilu. W subtelny sposób podkreślają kształty kobiecej figury, wysmuklają sylwetkę i dodają kilka centymetrów. Te zalety sprawiają, że Panie po szpilki sięgają chętnie i często. Butów na wysokim obcasie nie zakładają tylko do stylizacji wieczorowych czy formalnych, ale także i strojów codziennych. Jednak coraz więcej lekarzy alarmuje, że częste noszenie szpilek może być przyczyną problemów zdrowotnych i jest niebezpieczne dla stóp. Czy warto nosić szpilki?

Negatywne skutki noszenia butów na obcasie

O pozytywnych związanych z noszeniem butów na wysokim obcasie wspomnieliśmy już w pierwszej części artykułu, teraz pora na negatywny. Niestety wady noszenia szpilek nie tyle związane są z estetyką, co ze zdrowiem i bezpieczeństwem. Częste noszenie butów na wysokim obcasie może prowadzić do wielu schorzeń i chorób, nie tylko stóp, ale i kręgosłupa. Noszenie szpilek szczególnie pejoratywnie wpływa na odcinek lędźwiowo-krzyżowy oraz szyjny. Te odcinki nieprawidłowo wyginają się, co powoduje tzw. lordozę.

Panie, które często chodzą na szpilkach, muszą też liczyć się z możliwością zapalenia stawów i nagniotkami. Oznacza to nic innego jak zapalenie tkanki łącznej w dolnej części stopy. Schodzenie to jest bardzo bolesne i należy leczyć je środkami sterydowymi. Ignorowanie i nieleczone doprowadza to tego, że konieczne jest poruszanie się o kulach. Nagniotki to natomiast zmiany powstające na poduszce stopy, w miejscu, w którym ucisk jest największy. Utrudniają one chodzenie, czyniąc je bolesnym.

Kolejnym negatywnym objawem noszenia wysokich obcasówhaluksy, czyli koślawe palce. Dotykają one szczególnie tych kobiet, które noszą szpilki ze zwężanymi noskami. To właśnie ucisk wąskich czubków na palce prowadzi do odchylenia bocznego, które natomiast wywołuje deformacje stawu śródstopia paliczkowego.

Często noszenie wysokich obcasów to również problemy z krążeniem krwi. Szpilki sprawiają, że jej przepływ przez żyły jest znacznie wolniejszy. Dodatkowo też powoduje ich stałe rozszerzenie się, a w efekcie zakrzepowe zapalenie żył oraz żylaki. Pierwszym objawem takich schorzeń są skurcze i obrzęki w obrębie łydek.

Na noszeniu wysokich obcasów może też ucierpieć ścięgno Achillesa, które będzie usztywnione i zgrubione. W tym wypadku należy zaprzestać noszenia butów na szpilce, jeśli odczuwa się problemy ze swobodnym staniem na całych stopach oraz wstawianiem z półprzysiadu.

Jakie buty na obcasie można nosić?

Mimo wszystkich tych wad specjaliści podkreślają, że nie warto całkowicie rezygnować z wysokich obcasów. Najlepiej jest wybierać buty na tym niższym liczącym od 2,5 do 3 centymetrów. Dzięki temu stopa będzie nieco wyżej niż palce, co jest pożądaną sytuacją. Można też spróbować wyliczyć, jak wysoki obcas jest bezpieczny dla konkretnej osoby.

Pomoże w tym wzór opracowany przez angielskich naukowców. Wygląda on następująco h = Q (12 + 3s / 8). Wartość H jest maksymalną wysokością obcasa, Q to współczynnik socjologicznym, który przybiera wartość od 1 do 10, a S jest rozmiarem stopy zgodnym z angielką numeracją. Na współczynnik socjologiczny składają się takie elementy jak umiejętność chodzenia na obcasach, aktualne trendy czy ilość spożytego alkoholu danego dnia.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ