Rodzajów damskiego obuwia jest bardzo dużo: od szpilek na niebotycznie wysokich obcasach, przez eleganckie obuwie na płaskim, aż po sportowe buty typu trampki czy tenisówki. Tak różnorodność sprawia, że bez problemu może kupić buty na różne okazje. W kobiecej szafie znajduje się zazwyczaj kilka par obuwia: na co dzień, do pracy, na eleganckie wyjścia czy do uprawiania sportu. Chociaż sklepów z butami zarówno tych stacjonarnych, jak i internetowych nie brakuje, to jednak zakup odpowiedniego obuwia nie jest prosty. Często chińskie i wykonane z tanich materiałów buty są nieodpowiednie i szkodzą stopie. Zobacz jak wybrać odpowiednie obuwie.
Dobre buty, dlaczego warto je mieć?
Obuwie, które nosimy, znacząco wpływa nie tylko na zdrowie stop, ale i kręgosłupa, kolan, bioder oraz szyi. Konsekwencjami noszenia złych butów może być uszkodzenie tych części ciała, np. haluksy czy ostroga.
Jak zmierzyć rozmiar stopy?
Zastanawiając się, jak wybrać odpowiednie obuwie, należy określić rozmiar stopy. Warto to zrobić, zanim jeszcze udasz się do sklepu. Pomoże to w dobraniu odpowiedniego rozmiaru buta. Stopę mierzy się, stając na boso na papierowym arkuszu papieru i zaznaczając kropkami dwa najbardziej wysunięte fragmenty stopy w linii pionowej. W następnej kolejności mierzymy odległość pomiędzy tymi dwoma punktami i dodajemy do niej ok. 10 centymetrów. Wynik, jaki się uzyskało, należy sprawdzić w tabeli europejskiej numeracji. Sama numeracja to jednak nie wszystko – w sklepie rozmiar 38, rozmiarowi nie równy, dlatego buty przed kupnem zawsze należy przymierzyć. Odpowiedni rozmiar buta jest wtedy, gdy możemy w nim swobodnie poruszać palcami.
Czy warto kupić buty skórzane?
Kolejnym elementem odpowiedniego wyboru butów jest materiał, z którego zostały wykonane. Cholewka buta, czyli jego wierzchnia część może być wykonana ze skóry, zamszu, weluru czy nubuku. W tym wypadku głównie kierujemy się modą oraz praktycznością. Warto jednak wybierać buty z naturalnych materiałów np. skóry. Jest ona miękka i dopasowuje się do kształtu stopy, dzięki temu nie jest ona narażona na otarcie i uciski. Buty z naturalnej skóry zapewnią też wentylację, co pomaga zapobiegać grzybicy. Oprócz materiału wykonania cholewki należy też przyjrzeć się podeszwa. W butach wysokiej jakości podeszwy są skórzane, w ich przypadku trzeba jednak pamiętać, aby odpowiednio pielęgnować je zimą, np. nacierać olejem lnianym, nie będą się wtedy ślizgać. Tańsze buty posiadają zazwyczaj podeszwy z poliuretanu. Są one trwale, elastyczne i lekkie, ale nie izolują stopy przed zimnem, dlatego najlepiej stosować je w burtach wiosennych i letnich. W butach na zimę sprawdza się natomiast podeszwa z termoplastycznego kauczuku. Jej właściwości pozwalają izolować stopę przed zimnem. Dodatkowo podeszwy z kauczuku są odporne na niskie temperatury i nie ślizgają się.
Jaki fason buta jest zdrowy dla stopy?
Wybór odpowiednich butów obejmuje również ich fason. Obuwie, które sprawia, że stopy nie będą borykać się z problemami to te nie niebyt wąskim obcasie i o zaokrąglonych lub kwadratowych noskach. Optymalny jest układ, kiedy stopa znajduje się nieco wyższej niż palce. Stąd też najlepiej wybierać buty na obcasie ok. 2,5-3 centymetrowym. Specjaliści radzą również, aby w szafie znalazły się buty o różnej wysokości obcasa – taka różnorodność dobrze robi stopom.