Skóra każdego z nas narażona jest codziennie na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych oraz promieni UV. Nadmierne opalanie oraz narażanie naszego ciała na szkodliwe substancje sprawia, że nowotwory skóry należą do jednych z najczęściej występujących nie tylko w naszym kraju, ale i na całym świecie.

Czym jest badanie dermatoskopowe.

Jednym z najlepszych narzędzi do walki z nowotworami skóry jest aparat nazywany dermatoskopem. Jest to niewielkie urządzenie, które przypomina latarkę. Wyposażone jest w oświetlenie oraz szkło powiększające. Dermatoskopia Katowice jest jednym z najlepszych i najprostszych sposobów kontroli zmian na naszym ciele. Jak wiadomo, odpowiednio wczesne wykrycie zmian chorobowych pozwala skutecznie pozbyć się ich bez narażania zdrowia oraz życia pacjenta.

Badanie dermatoskopem przebiega w dwóch etapach. Pierwszym z nich jest zbieranie przez lekarza informacji. Będziemy m.in. zapytani o to, czy w naszej rodzinie ktoś chorował na raka skóry, czy w ostatnim czasie nasza skóra nie była narażona na działanie promieni słonecznych oraz, czy na naszym ciele znajdują się znamiona, oraz pieprzyki, które budzą nasze podejrzenia.

Po wywiadzie lekarz przystępuje do badania. Przebiega ono w pełni bezboleśnie. Badanie dermatoskopowe zajmuje niewiele czasu. Jego długość zależy od powierzchni ciała, jaka zostaje poddana badaniu. Podczas zabiegu lekarz dokładnie przygląda się przy pomocy dermatoskopu zmianom i poddaje je analizie.

Badanie dermatoskopem powinny wykonywać osoby z grupy podwyższonego ryzyka. Są to m.in. osoby, których skóra cechuje się trudnością w opalaniu, osoby ze sporą ilością znamion, pieprzyków oraz piegów.

Coroczne badanie dermatoskopowe pozwala wykluczyć praktycznie w 100% zmiany chorobowe i przeciwdziałać im zanim przeistoczą się w poważne zmiany nowotworowe. Osoby, które dbają o zdrowie swoje oraz swoich bliskich powinny temu badaniu poddawać się nawet dwa razy do roku, szczególnie jeżeli znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka.

Co robić, aby nie zachorować na czerniaka?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Warto jednak zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry, nie wystawiać jej na nadmierne promieniowanie słoneczne oraz używać kremów z filtrem. Ważne jest też kontrolowanie swojego ciała i jeżeli zauważymy jakiekolwiek niepokojące zmiany na nim, powinniśmy zgłosić się do lekarza dermatologa w celu kontroli miejsc będących nasze wątpliwości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ