Jakie są najważniejsze normy? Dużo osób zadaje sobie to pytanie. Nic dziwnego – śruby spełniające określone normy gwarantują bowiem jakość na bardzo dobrym poziomie. Sprawiają, że konstrukcje są solidne i bezpieczne. Powodują też, że maszyny chodzą na odpowiednich obrotach. Co warto wiedzieć o najważniejszych normach? Jak wykonać konwersję? Czy to zadanie zajmuje sporo czasu? Czy potrzeba do tego specjalnych umiejętności? Nie trzymamy Was dłużej w niepewności. Zapraszamy do dzisiejszej lektury.

Najważniejsze normy

Bez cienia wątpliwości najważniejszą normą jest ISO. Dlaczego? Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna jest znana na całym świecie. W tym momencie zrzesza 162 państwa członkowskie (Polska także jest w tym zacnym gronie). Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna działa nie tylko w Europie, ale tak naprawdę na rozmaitych kontynentach. Instytucja powstała w 1947 roku, w Londynie. W tym momencie ma natomiast siedzibę w szwajcarskiej Genewie. Jej głównym zadaniem jest ułatwienie międzynarodowej unifikacji rozmaitych norm krajowych, aby po prostu osoby z różnych państw bez problemu mogły handlować itp. Warto wspomnieć również o normach DIN. Są one stosowane na terenie naszego kraju – między innymi ze względu na kwestie historyczne. Skrót pochodzi od Deutsches Institut für Normung. Co ciekawe, Niemiecki Instytut Normalizacyjny działa od 1917 roku. W 1951 roku wstąpił natomiast do Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej. Słowo wyjaśnienia należy się także Polskim Normom (skrót PN). Odpowiada za nie Polski Komitet Normalizacyjny.

Sprawdź aktualną ofertę firmy Stalmut na https://stalmut.pl/oferta/sruby/sruby-din-931-iso-4014-szesciokatne-niepelnym-gwintem/

Czy konwersja norm jest czasochłonna?

Dużo osób zastanawia się nad tym zagadnieniem. Na szczęście nie jest tak źle, jak pewnie wydaje Wam się w tym momencie. Przydatna w tym temacie jest tabela konwersji norm ISO/DIN/PN. Załóżmy, że niedługo chcecie kupić śruby drobnozwojne sześciokątne z niepełnym gwintem. Znacie oznaczenie DIN 960, ale macie zamiar poznać oznaczenie ustanowione też przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną. Jak to zrobić szybko i sprawnie? Bardzo ważne jest to, aby znaleźć tabelę konwersji norm. Następnie trzeba wpisać konkretne litery i cyfry w wyznaczonym polu. Po chwili na ekranie Waszego komputera, telefonu, tabletu itp. pojawią się niezbędne informacje. Śruby drobnozwojne sześciokątne z niepełnym gwintem mają oznaczenie ISO 8765. Taka wiedza może być użyta na przykład uwzględniając handel pomiędzy firmami pochodzącymi z różnych krajów. Pamiętajcie, że najbardziej uniwersalne są normy ISO, a najmniej normy PN – obowiązują one tylko na terenie naszego kraju.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ