Grzybica jest to choroba zakaźna, wywołana przez grzyby chorobotwórcze. Zazwyczaj zaczyna się zupełnie niewinnie. Występuje najczęściej, głównie na skórze gładkiej i owłosionej, paznokciach i błonach śluzowych. Zakażenie grzybicze wpływają negatywnie na jakość życia, są przyczyną dyskomfortu, poczucia wstydu i utraty pewności siebie. Jest to nie tylko defekt kosmetyczny. Zakażenia grzybicze stanowią ponad połowę wszystkich schorzeń paznokci. Częściej dotyczą paznokci stóp, niż dłoni.
Grzyby odpowiedzialne za tą kłopotliwą dolegliwość możemy podzielić na:
– dermatofity ( Trichophyton, Epidermophyton, Microsporum)
– grzyby drożdżopochodne i drożdżaki (Candida, Malassezia)
– pleśniowce

Najczęściej grzybice wywołują dermatofity oraz grzyby drożdzopochodne. Do zakażenia dochodzi drogą bezpośrednią od osoby chorej lub za pośrednictwem przedmiotów.
Grzybica dermatofitowa paznokci występuje głównie u ludzi dorosłych. Obrazy kliniczne grzybicy dermatofitowej paznokci zależą od miejsca wniknięcia grzyba do narządu paznokciowego. Można wyróżnić 4 różne postacie grzybicy dermatofitowej: dalsza i boczna podpaznokciowa onychomikoza; bliższa podpaznokciowa onychomikoza; wewnątrzpłytkowa onychomikoza i biała powierzchowna onychomikoza.
Typowymi objawami grzybicy dermatofitowej są:
– rogowacenie podpłytkowe,
– pogrubienie płytki,
– utrata przejrzystości płytki,
– onycholiza,
– kruchość i łamliwość płytki paznokciowej,
– objaw siatki poprzecznej.
Grzyby drożdżopochodne są przyczyną jednej trzeciej wszystkich grzybiczych zakażeń paznokci. Na drożdżycę paznokci narażone są najbardziej osoby które nadmiernie moczą dłonie/ stopy, mają kontakt z produktami o wysokiej zawartości cukru. Obraz kliniczny różni się od zakażenia dermatofitami, ponieważ drożdżaki wnikają pod obrąbek i zajmują tkanki miękkie otaczające paznokieć. Dzieje się tak bo ten rodzaj grzybów nie znajduje odpowiednich warunków do rozwoju w samej płytki paznokciowej. Typowymi objawami drożdżycy paznokci są:
– obrzęk, zaczerwienie i bolesność wałów otaczających paznokieć
– pogrubienie płytki
– wydzielina ropna
– zniszczenie obrąbka
– szaro-żółte zabarwienie paznokcia
– pobruzdowanie płytki
Pleśnica paznokci występuje rzadko. Najczęściej dotyczy kobiet, obejmuje paznokcie paluchów u stóp. Zazwyczaj dopada osoby starsze. Grzyby pleśniowe nie niszczą całkowicie paznokci, a zakażenie ogranicza się wyłącznie do łożyska. Pleśnicę wyróżnia:
– rogowacenie podpłytkowe
– biało-żółte masy w formie pasm
– przewlekły łagodny przebieg, bez niszczenia paznokcia
– brak odczynu zapalnego w okolicy wałów paznokciowych
Aby uzyskać pewne informacje z jakim typem grzyba mamy do czynienia najlepiej udać się do dermatologa lub gabinetu podologiczne, gdzie zostanie wykonane badanie mykologiczne.
Większość osób bagatelizuje problem, to błąd ponieważ nieleczona grzybica może być przyczyną powikłań takich jak nawracające zakażenia grzybicze, zakażenia bakteryjne, trwała deformacja paznokci, czy odczyny alergiczne.

https://podologwwarszawie.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ