Śluby w plenerze od kilku już lat cieszą się dużą popularnością. Moda na nie przyszła ze Stanów Zjednoczonych, gdzie duża część wesel odbywa się na świeżym powietrzu: w ogrodzie lub na plaży. Jednak o ile w USA klimat jest do tego sprzyjający, nad Wisłą może być z tym problem. Pogoda, nawet ta w miesiącach letnich może nie dopisać i ślub plenerowy okaże się katastrofą. Co więcej, organizując go, należy również zadbać o niezbędne formalności ślubne, które różnią się od tych, które dopełnia się, decydując się na ceremonię w kościele lub Urzędzie Stanu Cywilnego. Zobacz, jak zorganizować ślub plenerowy.
Ślub w plenerze – formalności
Jeżeli chce się zorganizować ślub w plenerze, pierwszym krokiem jest dopełnienie wszelkich formalności. Na organizację ceremonii poza USC należy uzyskać zgodę kierownika Urzędu Stanu Cywilnego. W tym celu konieczne jest złożenie podania i uiszczenie odpowiedniej opłaty skarbowej. W przypadku ślubu kościelnego zgodę na ceremonię w plenerze należy uzyskać od księdza.
Ślub w plenerze wiąże się również z dodatkowymi kosztami – ustawowo Para Młoda musi uiścić opłatę w wysokości 1000 zł za składanie przysięgi poza urzędem. Należy też pamiętać, że urzędnik, który będzie towarzyszył Młodej Parze, musi mieć zagwarantowane odpowiednie miejsce do prowadzenia ceremonii, gdzie m.in. można powiesić insygnia z wizerunkiem orła.
Gdzie zorganizować ślub plenerowy?
Miejsce na ślub plenerowy to kolejna ważna kwestia. To jakie ono będzie, zależy od rodzaju uroczystości. Pary Młode, które marzą o pobraniu się pod wodą czy podczas skoku ze spadochronem w obecności urzędnika i świadków sprawę mają łatwiejszą, natomiast narzeczeni marzący o ślubnym przyjęciu w plenerze muszą bardziej się wysilić.
Miejsce na ślub plenerowy powinno być na tyle duże, aby pomieścić wszystkich gości. Dobrze jest również wyposażyć je w ślubny namiot lub altanę, która ochroni gości, jeśli spadnie delikatny deszczyk. Namiot weselny powinien mieć wydzielone miejsca do siedzenia, czyli stoliki i krzesła, a także do tańców. W tym wypadku konieczne jest odpowiednie nagłośnienie. Namiot powinien być również wyposażony w nagrzewnice, które zapewnia ciepło w chłodne wieczory i noce. Samo urządzenie i postawienie namiotu ślubnego najlepiej jest powierzyć specjalistom w tym zakresie.
Wiele Par Młodych decydujących się na ślub plenerowy opracowuje również plan B, który jest wdrażany w razie niepogody. O ile drobny deszczyk nie przeszkadza w zabawie pod wodoodpornym namiotem, o tyle wichury, burze czy oberwanie chmury mogą sprawić, że plenerowe wesele będzie niemożliwe do realizacji. Stąd też dobrze przewidzieć co się stanie w takiej sytuacji. Najczęściej uroczystość jest wtedy przenoszona do domu weselnego, hotelu, który użyczył terenu na rozłożenie namiotu.
Ślub w plenerze a goście
Decydując się na organizację ślubu w plenerze, dobrze jest też od razu przy wręczaniu zaproszeń powiadomić gości o charakterze imprezy. Będą oni mogli się do niej przygotować np. poprzez zabranie odpowiedniego obuwia. Obowiązkiem Pary Młodej jest również zadbanie o maksymalny komfort gości. Stąd też dobrym pomysłem jest przewidzenie parasoli lub wachlarzy dla gości (te mogą być również ślubnymi prezentami) oraz koccy, które ogrzeją ich w chłodny wieczór.