Ból w stawach może dotknąć każdego – bez względu na twarz czy wiek. Na wesele są proste sposoby na nadwyrężone stawy, także doraźne, które pomagają zlikwidować dolegliwości bólowe, jak i zapobiegawcze, pozwalające cieszyć się zdrowiem i dobrą pracą w przyszłości. Podpowiadamy, co robi na bolące stawy. Nacisk w stawach że być bogate źródło. Najogólniej etiologie tego typu dolegliwości dzieli się na niezapalne, wywołane urazem mechanicznym oraz zapalne, związane z uczącym się w obrębie stawu stanem zapalnym. Ból stawów niejednokrotnie jest spowodowany przeciążeniami jego struktur (więzadeł, ścięgien, torebek stawowych) na skutek intensywnej pracy fizycznej czy sportu, u osób starych powszechnie jest efektem choroby zwyrodnieniowej. Doraźnie nacisk w stawie biodrowym, kolanowym czy skokowym pomagają zminimalizować:
•odciążanie stawu – czyli ograniczanie jego nadmiernej aktywności, która mogłaby skutkować pogłębianie dolegliwości,
•zimne kompresy – zmniejszają nasilenie bólu stawów, należy je wykonywać 2-3 razy dziennie po blisko 15 minut,
•środki znieczulające – doustne lub miejscowe (w postaci kosmetyków czy maści), są w swoim składzie paracetamol i niesteroidowe substancje przeciwzapalne, można stosować je przez kilkoro dni, nie przekraczając zalecanych przez producenta dawek. Jeśli pomimo zastosowania powyższych metod ból w stawach nie ustępuje lub wtórują mu rozmaite sygnały (opuchlizna, zaczerwienienie, gorączka, zmęczenie apetytu, zmęczenie) należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Nadwyrężonym stawom pomaga bowiem wykorzystywanie pewnych preparatów farmakologicznych. Odpowiedni sposób na stawy może robić w swym składzie substancje spowalniające procesy destrukcji tkanki stawowej, takie jak siarczan glukozaminy lub siarczan chondroityny. Stosuje się je zazwyczaj przez 6 do 8 tygodni, powtarzając terapię 2 razy w roku. Cechują się łatwym dawkowaniem, bezpieczeństwem stosowania, a także istotnym łagodzeniem dolegliwości bólowych.
Ochrona stawów dzięki aktywności fizycznej
Wedle informacji Europejskiej Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy, występowanie problemów z systemem mięśniowo-szkieletowym zauważa u siebie aż 25% pracowników w Europie. Są oni narażeni na wykorzystywanie niewygodnych, wywołujących nacisk pozycji ciała, wykonują powtarzalne ruchy dłoni i ramion, przenoszą lub przesuwają ciężkie ładunki. Na uciski stawów narażeni są wszyscy pracownicy, bez względu na rodzaj wykonywanej pracy. Praca w pozycji siedzącej powoduje ból kręgosłupa, rąk, nadgarstków oraz stawu barkowego. Osoby wykonujące pracę stojącą borykają się z bólami kręgosłupa, ramion oraz stawów biodrowych. Z kolei pracownicy fizyczni skarżą się na bolące kolana, ramiona czy staw barkowy. Co interesujące, analizowania naukowe pokazują, że pozytywny wpływ na zmniejszenie dolegliwości bólowych w obrębie układu mięśniowego ma aktywność ruchowa. Aktywność ruchowa przyjmuje różne formy – decyduje się do niej także fizyczną pracę zawodową i obowiązki domowe, jak również sport czy specjalny sposób spędzania wolnego czasu. Dobór aktywności fizycznej do potrzeb danej osoby jest bardzo indywidualny.