Dolegliwość żołądkowa, odmiennie grypa jelitowa, to wirusowe zainfekowanie przewodu pokarmowego wywołane przez swoiste mikroorganizmy – nie są to jednak mikroorganizmy grypy. Grypa jelitowa jest bardzo zaraźliwa, powszechnie cierpią całe rodziny, szczególnie dzieci. Pierwszą zasadą profilaktyki dolegliwości jest higiena osobista i pokarmowa (np. mycie rąk przed posiłkiem). Sygnały grypy żołądkowej to przede wszystkim laksacja, wymioty i skurcze żołądka. Łatwo można ją pomylić z odmiennymi kłopotami żołądkowymi.

Grypa żołądkowa – sygnały

W grypie żołądkowej sygnały „czekają” ok. 2 dni od czasu zarażenia (okres bezobjawowy określamy okresem inkubacji). Po tym momencie pojawiają się sygnały grypy żołądkowej. W stanie grypy żołądkowej sygnały duże to przede wszystkim wodnista laksacja. W grypie jelitowej symptom ten jest bardzo niebezpieczny, pomimo tego, iż laksacja nie jest zwykle za duża, czasem to tylko 2-4 luźne stolce na dzień). W parze z biegunką w grypie jelitowej objawem są mdłości z wymiotami lub bez. Te dwa sygnały grypy jelitowej sprawiają, że w kontaktu z dolegliwością żołądkową można się bardzo szybko odwodnić. W stanie grypy żołądkowej objawem są również męczące skurcze żołądka, które efektywnie zniechęcają do jedzenia i picia. Odwodnieniu sprzyja w czasie grypy jelitowej ostatni symptom, czyli stan podgorączkowy.

jak sobie radzić z problemami z nadwrażliwymi jelitami

Grypa żołądkowa – długość trwania

Grypa jelitowa winna być nie dłużej aniżeli tydzień. Same mdłości powinny ustąpić po 2-3 dniach. Przekładająca się laksacja i mdłości mogą niezwykle zaszkodzić zdrowiu, a chociażby doprowadzić do odwodnienia i osłabienia organizmu. Przy objawach grypy jelitowej trwających dłużej należy zgłosić się do lekarza.

Grypa żołądkowa – leczenie domowe

Leczenie dolegliwości jelitowej w domu polega głównie na zmniejszaniu objawów (leczenie objawowe). Grypa żołądkowa, tak jak część zakażeń wirusowych nie jest leczona środkami przeciwwirusowymi (leczenie przyczynowe), bo zwykle przechodzi sama po kilkorgu dniach.
Grypa żołądkowa, odmiennie jelitowa, wymaga przede wszystkim wypoczywania i kierowania się do poniższych wskazań:
•należy zwiększać płyny i jak wiele pić (szczególnie, jeśli pojawią się mdłości);
•do picia najlepiej wybrać specjalne środki nawadniające i zwiększające elektrolity (a nie napoje dla sportowców), szczególnie jeśli laksacja i mdłości są wielkie lub jest dziecko;
•po ustąpieniu wymiotów należy rozpocząć spożywać – natomiast tylko lekkie potrawy: lekkie rosołki, ugotowane ziemniaki, ryż;
•należy poczekać z tradycyjnym jedzeniem do całkowitego ustąpienia objawów.
Grypa żołądkowa w ciąży budzi stres. Z dolegliwością żołądkową w ciąży zwykle są połączone obawy o bezpieczeństwo dziecka. Jednak niebezpieczeństwo związane z dolegliwością żołądkową raczej nie jest. Wirus połączony chorobą jelitową działa właśnie w obrębie układu pokarmowego a nie dochodzi do płodu.
Niebezpieczeństwa związane z dolegliwością dotyczą raczej samego procesie chorobowego. Grypa żołądkowa nosi ze sobą niebezpieczeństwo odwodnienia. Kobiety zmagające się z dolegliwością jelitową w ciąży powinny bardzo dbać o odpowiednią dawkę płynów. Gdy w klubu z dolegliwością dojdzie jednak do odwodnienia, należy udać się bezpośrednio na szpitalny oddział ratunkowy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ