Powszechnie wiadomo, że serce to centrum naszego organizmu, bo dzięki niemu żyjemy. Serce nazywane jest pompą jednego z naszych najważniejszych układów ciała, a mianowicie układu krwionośnego, którego zadaniem jest, oczywiście tylko dzięki prawidłowej pracy serca, dostarczenie krwi do wszystkich tkanek ciała.
Musimy wiedzieć, że serce składa się z czterech jakby jam, które leżą w górnej części przedsionków serca tj. lewego i prawego. Niestety to właśnie tutaj podczas pracy tych przedsionków może nastąpić ich nieprawidłowa akcja. A mianowicie może mieć miejsce dysfunkcja przedsionków zwana migotanie przedsionków serca, a to już poważna sprawa.
Pamiętajmy, że zadaniem przedsionków serca jest zbieranie krwi powracającej żyłami właśnie do serca i napełnianie krwią jego komory.
Wiadomo też, że tak zwane żyły płucne doprowadzają utlenioną krew z płuc do lewego przedsionka, a stamtąd krew spływa przez 4 żyły: dwie prawe i dwie lewe z lewego płuca. W tym miejscu może zajść nieprawidłowa aktywność ich połączenia z lewym przedsionkiem. Mówi się wtedy, że występuje nieprawidłowa aktywność elektryczna. Wówczas dochodzi do złej pracy przedsionków zwane migotanie przedsionków serca.Ta nieprawidłowość pracy przedsionków jest bardzo niebezpieczna dla życia człowieka.
A zatem czym jest migotanie przedsionków? Otóż jest to zaburzenie powodujące nieregularny rytm serca. Wiadomo, że nieregularny rytm serca znacząco różni się od regularnego rytmu serca. Migotanie przedsionków serca polega na tym, że przedsionki zaczynają pracować bardzo szybko i co ważne też bardzo chaotycznie, a to zmniejsza wydajność pompowania krwi do serca. Może też doprowadzić do zastoju krwi. Tymczasem te 4 jamy pompujące krew do serca, także zaczynają pracować nieregularnie, w konsekwencji czego zdecydowanie mniej wydajnie rozprowadzają krew po organizmie.
Migotanie przedsionków serca jest zaburzeniem elektrycznej aktywności serca. Dla zobrazowania migotania przedsionków można posłużyć się następującą analogią: otóż migotanie przedsionków, to ruch wody w stawie. W momencie, gdy wrzucimy kamień do stawu wtedy na wodzie rozejdą się równomierne kręgi.
A zatem obraz spokojnej wody w stawie pokazuje prawidłowy rytm serca. Podczas prawidłowego rytmu serca, impulsy elektryczne przesyłane są równomiernie z rozrusznika przez przedsionki do komór. Natomiast, kiedy wrzucimy kamień do stawu, powstaną nieregularne fale płynące w różnych kierunkach. To właśnie tak zachowują się fale elektryczne podczas migotania przedsionków. Efektem tego jest chaotyczne i nieregularne pompowanie krwi przez serce. Czy wiadomo dlaczego aktywność elektryczna serca ulega takiemu zakłóceniu?
Niestety medycyna do końca nie wie, dlaczego tak się dzieje. Wiadomo jednak, że wiele innych chorób także uszkadza funkcje elektryczne serca i może prowadzić do niepożądanego zjawiska, jakim jest migotanie przedsionków serca. Trzeba wiedzieć, że są to nie tylko choroby serca, lecz także inne schorzenia wywołujące migotanie przedsionków serca.

niezawal.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ