Woda w akwarium musi być filtrowana – co do tego na pewno nie ma wątpliwości żaden miłośnik akwarystyki. Dlatego niezwykle ważne jest, aby dobrać odpowiednie urządzenie, które zagwarantuje prawidłowe oczyszczanie wody. Na co jednak zwracać uwagę, aby wybór był jak najlepiej dopasowań do potrzeb danego zbiornika?

Przede wszystkim wielkość

Jednym z parametrów, który będzie decydujący w sprawie doboru odpowiedniego urządzenia filtrującego, będzie wielkość akwarium. Im większy zbiornik, tym większy o bardziej wydajny powinien być filtr. To oczywiste, gdyż tylko dzięki temu będzie mógł zadbać odpowiednio o wodę, sprawiając, że zawsze pozostanie ona czysta i świeża.

Decydując się na duże akwarium mające nawet 250 litrów, warto zainwestować w urządzenie o wydajności około 700 litrów na godzinę, które będzie w stanie nawet kilkakrotnie w ciągu godziny oczyścić cały zbiornik. Z kolei do mniejszych akwariów w zupełności wystarczyć mogą filtry o innych, mniejszych wartościach przepływu, na przykład 500 czy 300 l/h.

Energooszczędność

Filtr do akwarium tekst urządzeniem, które pracuje bez przerwy. Dlatego też należy pamiętać o wybieraniu nowoczesnych, energooszczędnych modeli, które nie będą podnosiły kosztów utrzymania mieszkania.

Przykładem takiego urządzenia może być filtr ASAP marki Aquael, który odznacza się bardzo wydajnym, nowoczesnym i pobierającym niewiele mocy silnikiem. Dzięki temu jest w stanie pompować i filtrować nawet duże ilości wody bez znaczącego wpływu na rachunki.

Filtracja mechaniczna i biologiczna

Każdy filtr powinien być wyposażony w dwa rodzaje filtracji: biologiczną i mechaniczną. Pierwsza z nich służy do usuwania nagromadzonych w zbiorniku związków chemicznych, w szczególności związków azotowych, ale także wychwytuje bakterie czy pierwotniaki. Z kolei filtracja mechaniczna służy oczyszczeniu wody z większych zanieczyszczeń, jak choćby pozostałości pokarmu, który przeznaczony jest dla ryb.

Połączenie tych dwóch rodzajów filtracji zapewnia najwyższą czystość zbiornika i powoduje, że ryby są zdrowe, a rośliny piękne. Nie bez znaczenia może być także sterylizacja, która pomaga w pozbywaniu się glonów, bakterii i pierwotniaków. Wiele nowoczesnych urządzeń wyposażonych jest w system sterylizacji światłem UV, który doskonale uzupełnia działanie klasycznych filtrów mechanicznych i biologicznych.

Estetyka i łatwość obsługi

Kolejnymi parametrami, na które trzeba zwrócić uwagę, są łatwość obsługi oraz wygląd urządzenia. Pierwsza z tych cech przekłada się bezpośrednio na naszą wygodę – im łatwiejsze w obsłudze urządzenie, tym większa ilość członków rodziny będzie mogła się nim zająć. Jednocześnie skróci się czas niezbędny do obsługi filtra i całego akwarium, co na pewno jest zaletą dla osób bardzo aktywnych, które nie chcą poświęcać nadmiernej ilości czasu na utrzymanie porządku w zbiorniku.

Drugi aspekt to oczywiście estetyka. Filtr akwariowy powinien być wykonany tak, aby nie oszpecał zbiornika, a wręcz przeciwnie – może stać się jego nowoczesną ozdobą. Z tego względu warto sięgnąć po taki, który ma najbardziej odpowiadający nam design i najlepiej wpasuje się w całą przestrzeń.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ