Kuchnia to miejsce szczególne w każdym domu. W polskiej tradycji odgrywa rolę zupełnie wyjątkową; jest nie tylko miejscem przygotowywania posiłków, ale także, a może przede wszystkim, jest to miejsce spotkań i wspólnego spędzania czasu wszystkich domowników. Nie będzie więc przesadą stwierdzenie, że kuchnia pomaga łączyć pokolenia. 

Tradycja kontra nowoczesność

Zapewne dla większości z nas wspomnienia z dzieciństwa nierozerwalnie łączą się z zapachem ulubionych potraw, aromatem pieczonego ciasta i widokiem mamy lub babci krzątających się przy kuchennym blacie. Niezależnie od tego, czy za efekt przyciągania odpowiadają sentymentalne wspomnienia, czy też sprawia to raczej zawartość lodówki, jeden fakt jest niezaprzeczalny; niezależnie od wieku, płci i zainteresowań niemal wszyscy lubią spędzać czas w kuchni. To tutaj najlepiej smakują posiłki, nawet jeśli kuchenny stołek jest zdecydowanie mniej wygodny od krzesła w jadalni, tutaj też często pierwsze kroki kierują goście, nawet jeśli salon jest dużo przestronniejszy i oferuje wygodne sofy.

 

Każda kuchnia jest inna. Różnią się wielkością, sposobem aranżacji, funkcjonalnością. Wszystko zależy od potrzeb domowników, a także od ich otwartości na zmiany. Do niedawna najczęściej spotykanym modelem była kuchnia w postaci osobnego pomieszczenia. Zazwyczaj niewielka, czasami nawet pozbawiona okna, wymagała od gospodarzy wspięcia się na szczyty kreatywności niezbędnej, by w niewielkich szafkach rozmieścić wszystkie przyrządy kuchenne, zastawy stołowe, garnki, patelnie i wiele mniejszych lub większych akcesoriów. O ile ten brak ergonomii nie wpływał na wspomnianą wcześniej magiczną atmosferę, o tyle wygoda przygotowywania posiłków zdecydowanie nie stała na najwyższym poziomie. 

Nowe możliwości otwartych kuchni

Sytuacja zmieniła się wraz z nastaniem mody na otwarte kuchnie. Stanowią one standard w projektach nowych mieszkań, łącząc w jedną całość przestrzeń, na której przygotowujemy posiłki z pokojem dziennym. Za sukcesem tej koncepcji stoi nie tylko optyczne powiększenie wnętrza, ale też możliwość znacznie większej swobody aranżacji. Te cechy sprawiają, że również właściciele starszych lokali coraz częściej decydują się na burzenie lub przesuwanie ścianek działowych i zgrabne łączenie różnych stref. Za takim działaniem przemawia jeszcze jeden mocny argument. Meble kuchenne, niegdyś zunifikowane i niegrzeszące urodą, dziś zaskakują nie tylko rozwiązaniami podnoszącymi komfort przechowywania, ale też estetyką. 

Miejsce za ciężkich, nie zawsze starannie wykonanych szafek zajmują wysokiej jakości, wykonane na wymiar zestawy. Nie tylko ich rozmiar, ale także wygląd może być ściśle dostosowany do gustów mieszkańców. Do wyboru mamy setki wzorów, kolorów i rodzajów wykończeń. Umiejętnie rozmieszczone punkty świetlne nie tylko rozjaśniają przestrzeń roboczą, ale też dodają wizualnej lekkości. Rozważając zakup wyposażenia do otwartej kuchni, warto spojrzeć szerzej i postarać się o zbudowanie spójnej i konsekwentnej całości. Zabudowa kuchenna oraz meble do salonu mogą się doskonale uzupełniać i wspólnie tworzyć atmosferę sprzyjającą zarówno pracy, jak i odpoczynkowi. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ