Rosnąca różnorodność różnych diet nie powinna dziwić, ponieważ coraz więcej osób zaczyna dbać o swoje zdrowie i sylwetkę. Wśród nich ważne miejsce zajmuje także dieta ketogeniczna, która pomaga schudnąć oraz świetnie nadaje się dla sportowców wytrzymałościowych. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Ketoza i dieta ketogenna

Na ogół podstawowym źródłem energii wykorzystywanym przez organizm jest glukoza, czyli cukier. Dostarczany jest w formie węglowodanów prostych i złożonych, które również rozkładane są do najprostszej postaci, zanim zostaną wchłonięte. Gdy zaczyna brakować glukozy, źródłami energii stają się również aminokwasy, kwas mlekowy, a także pochodzący z rozpadu tłuszczów glicerol. Jeżeli organizm dłużej nie otrzymuje glukozy, to zaczyna się proces lipolizy, w wyniku której powstają kwasy tłuszczowe, utleniane następnie w wątrobie do ciał ketonowych. W ten sposób organizm może zacząć czerpać energię tylko z kwasów tłuszczowych i ciał ketonowych. Taki stan nazywamy ketozą.

Dieta ketogeniczna zakłada, że 60% dziennego zapotrzebowania kalorycznego powinno pochodzić z tłuszczów. Białko pozostaje w regularnych normach (choć im drastyczniejsza dieta ketogeniczna, czyli z mniejszą ilością węglowodanów, tym mniej białka potrzebuje organizm), a węglowodany stanowią resztę. Na diecie ketogenicznej szczególnie istotną kwestii jest to, skąd pochodzą poszczególne składniki odżywcze, ponieważ np. zbyt duża ilość tłuszczy nasyconych może prowadzić do podwyższonego cholesterolu.

Co jeść na diecie ketogenicznej?

Na diecie ketogenicznej drastycznie zmniejszamy spożycie węglowodanów. Właściwie jedynymi źródłami węglowodanów powinny stać się warzywa – mrożone lub świeże. Najlepiej, aby były to szpi­nak, brokuły, jar­muż lub cuki­nia. Dobrym wyborem są także seler i kalafior, ponieważ zawierają bardzo małą ilość węglowodanów.

Głównym składnikiem odżywczym w diecie ketogenicznej są tłuszcze. Ich dobór nie może być jednak dowolny. Podstawę powinny tworzyć tłuszcze pochodzenia naturalnego, jak orzechy i mięso. Nie można jednak przesadzać ze spożywaniem tłustego mięsa, ponieważ nadmiar tłuszczów nasyconych odbije się negatywnie na zdrowiu. Tłuszcze należy czerpać także z oliwy z oliwek, masła i oleju kokosowego. W przypadku białka to z racji tego, że na diecie ketogenicznej nie potrzeba jeść go ekstremalnie dużo, zazwyczaj wystarczającą ilość dostarcza samo mięso. Warto je jednak łączyć z tłuszczem, dlatego na diecie ketogenicznej świetnie sprawdzają się wołowina i wieprzowina. Nie oznacza to jednak, że powinno się zrezygnować chudego drobiu.

Dieta ketogeniczna w sporcie

Dieta ketogeniczna to nie tylko sposób na utratę wagi, ale również rozwiązanie dla sportowców.  Największe korzyści mogą z niej czerpać osoby zajmujące się sportami wytrzymałościowymi jak np. kolarstwo, biegi na długie dystanse, thriatlon czy wioślarstwo. Dieta ketogeniczna dla sportowców musi być przygotowywana z jeszcze większą uwagą, dlatego warto skorzystać z porównywarki cateringów Dietly.pl. Z dietą pudełkową łatwiej dostarczyć do organizmu wszystkie najważniejsze składniki odżywcze i mieć pewność, że osiągi sportowe będą się tylko poprawiać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ