Szkolenia spadochronowe są organizowane przez aerokluby i szkoły lotnicze. Mogą brać w nich udział zarówno początkujący, jak i osoby, które wcześniej brały udział w podobnych kursach. Obecnie poleca się szkolenia metodą AFF, dzięki której skoczek szybko uczy się samodzielnego używania spadochronu. Na czym polegają takie kursy?

Efektywne kursy na różnych poziomach zaawansowania

Atutem szkoleń AFF jest szybka nauka bezpiecznego oddawania samodzielnych skoków. Metoda jest stosowana od 25 lat na całym świecie i obecnie jest uznawana za najefektywniejszą. Skoczek już po 6-10 skokach jest gotowy, by korzystać ze spadochronu bez pomocy instruktora. W zależności od szkoły lub aeroklubu, kursanci mogą uczestniczyć we wcześniejszych lekcjach swobodnego spadania w tunelu aerodynamicznym bądź przystąpić do skoków od razu po lekcjach teoretycznych.

Szkolenia AFF odbywają się na różnych poziomach zaawansowania. Stopień trudności kursu jest przystosowany do potrzeb:
– początkujących,
– osób, które chcą odświeżyć wiedzę po wcześniejszym kursie w aeroklubie,
– pilotów małych samolotów,
– przyszłych skoczków sportowych,
– osób, które chcą w przyszłości zostać instruktorami skoków spadochronowych i przygotowują się do egzaminu w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. Po ukończeniu szkolenia AFF otrzymuje się certyfikat, potwierdzający zdobycie określonych umiejętności.

Szkolenia teoretyczne i praktyczne na każdym kursie

Każde szkolenie AFF obejmuje część teoretyczną i praktyczną. W trakcie zajęć teoretycznych uczniowie poznają zasady bezpieczeństwa obowiązujące w trakcie skoku spadochronowego oraz dowiadują się, w jaki sposób otworzyć spadochron awaryjny. Pierwsza lekcja teorii odbywa się przed pierwszym skokiem, natomiast kolejne w trakcie kursu uzupełniają zdobywaną wiedzę praktyczną.

Wiedza praktyczna jest zdobywana w trakcie skoków z wysokości 3000-4000 metrów. Każdy skok oddaje się w towarzystwie instruktora AFF, który dba o bezpieczeństwo w powietrzu i nagrywa skok. Po wylądowaniu instruktor tłumaczy, jakie błędy się popełniło i wskazuje je kursantowi na nagraniu. Zaleca się, by na część praktyczną szkoleń AFF ukończyć maksymalnie w 2 miesiące, gdyż dłuższe przerwy pomiędzy skokami zwiększają stres uczniów i niekorzystnie wpływają na trenowanie zdobywanych umiejętności.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ