Notariusze w polskim systemie prawnym są prawnikami odpowiedzialnymi za sporządzanie aktów notarialnych, odpisów dokumentów i innych czynności związanych z uwierzytelnieniem dokumentów. Jest to zawód zaufania publicznego wymagający od notariusza nieskazitelnej i nieposzlakowanej opinii.

Predyspozycje do zawodu

Notariuszami mogą zostać osoby o wysokiej kulturze osobistej, biegle posługujące się poprawną polszczyzną w mowie i piśmie oraz przynajmniej jednym językiem obcym. Kandydaci do tego zawodu muszą być pracowici, systematyczni, obowiązkowi, sumienni i charakteryzować się wysokim poczuciem sprawiedliwości, dzięki czemu stają się ludźmi godnymi zaufania. Trzeba pamiętać, że w przyszłości powierzone zostaną im poufne informacje dotyczące zarówno osób prywatnych jak i spółek handlowych, czy przedsiębiorstw. Na nich spoczywać będzie odpowiedzialność za zgodne z prawem załatwianie transakcji i umów.

Edukacja

Notariusze kształcą się na wydziałach prawniczych. Kończą studia prawnicze bez wyboru specjalizacji, zakończone egzaminem magisterskim. Następnym szczeblem edukacji notarialnej jest aplikacja, którą należy odbyć w kancelarii notarialnej oraz sześciomiesięczna praktyka sądowa. Ten etap kończy się egzaminem notarialnym. Nie jest to jednak koniec nauki. Przed kandydatem na samodzielnego notariusza jest jeszcze dwuletnia asesura, czyli praca w kancelarii, którą prowadzą doświadczeni notariusze. Dopiero po tym okresie można starać się o nominację i prowadzić samodzielną kancelarię notarialną. Zdobycie nominacji nie jest jednak proste, gdyż ilość notariuszy reguluje samorząd notarialny, który dba, by wykonujących ten pożądany przez wykształconego prawnika zawód nie było za wielu.

Własna kancelaria

Marzeniem młodych notariuszy jest praca w zawodzie. Można wybrać pracę w większej kancelarii, gdzie przyjmują notariusze o różnym stażu lub pomyśleć o własnej kancelarii. Po pozytywnym zdaniu egzaminu notarialnego młody prawnik może zacząć rozglądać się za kancelarią. W tym celu wyszukuje odpowiedni lokal i pisze wniosek do Ministra Sprawiedliwości o wpisanie na listę notariuszy i informuje o lokalizacji przyszłej kancelarii.. Jeśli lokal spełnia określone wymogi, tj. sąsiedztwo, położenie, wielkość, Ministerstwo Sprawiedliwości po konsultacjach z Izbą Notarialną wydaje nominację na notariusza. Kancelarię należy otworzyć w ciągu dwóch miesięcy od tego faktu.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ