Wstrząs anafilaktyczny jest to najgroźniejsze oblicze alergii występujące na świecie. Zagraża on o życiu przez reakcje nadwrażliwości, która może powodować wstrząs. Badania epidemiologiczne są w stanie potwierdzić, że anafilaksja oraz wstrząs anafilaktyczny co stosunkowo rzadkie, ale ich występowanie zrasta. Rozwija się one najczęściej w efekcie ukąszenia owada lub spożycia uczulających pokarmów. Czym dokładnie jest wstrząs anafilaktyczny kadry czy? Jakie są jego przyczyny i objawy? Przekonamy się! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/wstrzas-anafilaktyczny-najgrozniejsze-oblicze-alergii/ 

Wstrząs anafilaktyczny – czym dokładnie jest? 

Wstrząs anafilaktyczny jest to odczyn alergiczny o najcięższy i najbardziej gwałtownym przebiegu. W efekcie prowadzi on do kontaktu z alergenem i nadmiernej syntezy przeciwciał klasy IgE. Takie przeciwciała doprowadzają do aktywacji komórek tucznych, które wydzielają substancje takie jak histaminę. W takim przypadku dochodzi do rozwoju gwałtownej reakcji alergicznej, która może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. 

Jakie są przyczyny wstrząsu anafilaktycznego? 

Przyczynami takiego wstrząsu są bardzo silne alergeny. Wstrząs może rozwijać się w efekcie ukąszenia owada, zwłaszcza owadów takich jak pszczoły, osy, mrówki czy szerszenie. Inną grupą silnych alergenów są alergeny pokarmowe takie jak owoce morza, ryby, orzeszki lub białko mleka kropka do rozwoju wstrząsu może dojść również efekt jest stosowanie antybiotyków oraz po zastosowaniu środków kontrastowych po lekach stosowanych do znieczulenia ogólnego na przykład po szczepionce oraz leczeniu nowotworów cytostatykami. 

Jakie są objawy wstrząsu anafilaktycznego? 

Wstrząs ten może rozwinąć się nagle i posiada gwałtowny przebieg. Reakcja organizmu Jest dużo bardziej nasilona, niż w przypadku alergii. Objawy obejmują występowanie zaczerwienienie skóry, wybroczyn, wysypki czy obrzęku naczynioruchowego. 

Innymi objawami wstrząsu anafilaktycznego są:

  • bóle i zawroty głowy
  • duszności i świszczący oddech
  • omdlenia
  • spadek ciśnienia krwi
  • przyspieszenie akcji serca
  • nudności i wymioty
  • biegunka

Zobacz też: http://www.otoli.pl/kiedy-rozwija-sie-atopowe-zapalenie-skory/ 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ