Prawidła do butów to niezwykle pomocne i poręczne urządzenia. Co prawda, zdecydowanie częściej stosowane są na zachodzie, jednak do naszego kraju powoli dociera moda na ich używanie. Prawidła to proste w budowie elementy, których głównym zadaniem jest utrzymywanie naszych butów we właściwej pozycji w czasie, gdy nie są one używane. Dzięki stosowaniu prawideł mamy możliwość zapobiec niepożądanemu odkształceniu się butów, a tym samym zachować ich walory estetyczne i praktyczne przez dłuższy czas. Poniżej podpowiadamy – jakie rodzaj prawideł znajdziemy oraz kiedy warto z nich skorzystać
Prawidła – najważniejsze informacje
Prawidła składają się zazwyczaj z dwóch części – pięty oraz czubka. Połączone są niedużym stelażem metalowym, sprężynami lub innymi elementami. Szczególnie korzystne są jednak te, w których budowie znajdują się sprężyny. Powodują one rozprężenie całego prawidła, które od wewnątrz wywiera napięcie na cała powierzchnię but. Przykładowo – zastosowane w ten sposób prawidło pozwoli nam utrzymać podniesiony nosek w butach eleganckich w odpowiednim napięciu.
Prawidła należy dobierać przede wszystkim pod kątem rozmiarów obuwia, w którym będą używane. Tym samym, prawidła są dobierane pod kątem konkretnej osoby, której obuwie będą konserwować. Niestety, nie istnieją prawidła uniwersalne, które pasowałyby do butów wszystkich rozmiarów.
Większość dostępnych prawideł wykonana jest z materiałów stosunkowo twardych. Najczęściej są to różne odmiany drewna – na przykład bukowe lub cedrowe – a także materiały syntetyczne jak plastik.
Prawidła do butów eleganckich – i nie tylko
Prawidła pomagają nam zachować obuwie w idealnym kształcie przez długi okres czasu. Szczególnie chętnie wykorzystywane są w obuwiu eleganckim, którego estetykę pragniemy utrzymać w stanie nienaruszonym. Ponadto, prawidła znajdują zastosowanie w obuwiu sportowym – czyli tym, które podlega intensywnej eksploatacji. Wówczas, prawidła pozwalają nam zachować wygodny kształt obuwia.
Jeśli zależy nam na różnorakiej ochronie butów, polecamy wybrać prawidła wykonane z drewna. Modele takie dodatkowo wchłaniają wilgoć, która mogłaby powodować odkształcanie się buta. Cedr jest rodzajem drewnem chętnie stosowanym ze względu na jego przyjemny zapach, który pozostawia wewnątrz butów.
Prawidła plastikowe to natomiast wybór osób, które wybierają się w podróż, a w związku z tym – pakują kilka par butów. Dzięki użyciu prawideł, buty które transportujemy pozostaną w stanie nienaruszonym. Ich zaletą jest mniejsza waga niż prawideł drewnianych.
Prawidła – a niepożądane odkształcanie się obuwia
Prawidła wykorzystywane są między innymi w konserwacji obuwia. Ponadto, znajdują również zastosowanie w rozciąganiu butów, które są zbyt małe. Wówczas, prawidła pomagają nie tyle zachować kształt, co lekko go zmodyfikować, dopasowując do naszych stóp.
Prawidła do butów są szczególnie polecane do używania w czasie zimowej przerwy, gdy nasze obuwie letnie chowamy na kilka miesięcy do szafy. By uniknąć sytuacji, że materiał starci na elastyczności, a fason obuwia „oklapnie”, należy właśnie umieścić wewnątrz prawidła. Po upływie kilku miesięcy, gdy buty (z prawidłami wewnątrz) wyciągniemy z szafy, będą wyglądać zupełnie jak nowe.