Każdemu, kto marzy o równowadze między życiem zawodowym i prywatnym, polecamy ideę work-life balance. Tak naprawdę to najlepszy sposób na to, aby zachować dobre zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Umiejętność oddzielania życia rodzinnego od pracy to dziś nie lada wyzwanie. Warto je jednak podjąć i cieszyć się każdym dniem, a nie tylko weekendami. 

Przeczytaj też: https://zaciszerozmaitosci.pl/work-life-balance-czyli-jak-znalezc-granice-miedzy-praca-a-zyciem/

Droga do work-life balance

Idea work-life balance wywodzi się z lat 80. XX wieku i stała się odpowiedzią na pojawiający się wówczas coraz częściej w społeczeństwach zachodnich pracoholizm i wypalenie zawodowe. Jej najważniejsze cele to udowodnienie nam, że tylko w równowadze między pracą, karierą i życiem prywatnym, w zgodzie z samym sobą, jesteśmy w stanie być spełnieni i szczęśliwi.

Z czasem ta idea zaczęła zyskiwać zwolenników i propagatorów w naszym kraju i jest szczególnie popularna wśród pracowników dużych firm i korporacji. Dają one coraz więcej możliwości elastycznego podchodzenia do pracowania. Pozwalają na pracę w trybie zdalnym, dają możliwość wyboru godzin, w których chcemy pracować.

Jeśli jednak nasz pracodawca nie bardzo przejmuje się założeniami work-life balance, to w naszych rękach leży zastosowanie się do nich. Da się to zrobić, jeśli zrezygnujemy z perfekcyjnego podejścia do wykonywanych zadań, skupimy się na priorytetach i hierarchizowaniu zadań, a także zamienimy wielozadaniowość na wykonywanie tylko jednej czynności, zamiast kilku jednocześnie. Poza tym w utrzymaniu życiowej równowagi pomoże nam również aktywność fizyczna, dbanie o relacje z rodziną i przyjaciółmi, wylogowywanie się z social mediów i odpoczywanie bez telefonu czy komputera.

Zalety work-life balance

Work-life balance niesie ze sobą wiele korzyści. I choć na początku trzeba włożyć trochę wysiłku w to, aby zmienić swój dotychczasowy tryb życia i model pracowania, szybko zauważymy wymierne efekty. Nasz organizm nam za to podziękuje i będzie lepiej funkcjonować. My nauczymy się wypoczywać i zredukujemy stres, napięcie, presję, które nie przynoszą żadnych pozytywnych skutków. Ponadto zwiększymy naszą produktywność. Work-life balance nas jej nie pozbawi, a wręcz podkręci, ponieważ okaże się, że skupiając się maksymalnie na jednym zadaniu, jesteśmy w stanie zrobić więcej, niż wykonując kilka czynności w tym samym czasie. To z kolei pozwoli nam czerpać więcej satysfakcji z pracowania i prężniej rozwijać się w obszarach, w których się specjalizujemy. Work-life balance jest więc doskonałym przepisem na zachowanie zdrowia, harmonii i równowagi w naszym życiu.

Zobacz też: http://www.otoli.pl/jak-znalezc-swoja-pasje-odpowiedz-sobie-na-wazne-pytania/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ