Wyleczyć przypadłość to jedno, oraz inne – często zadanie trudniejsze aniżeli pierwsze – to już odzyskać formę. Zwłaszcza, gdy brałaś antybiotyki. Po choroby należy wzmocnić organizm. Pomoże w tym odpowiednia dieta, jaka uzupełni florę bakteryjną jelit, a także braki witamin i minerałów. Po choroby potrzebujesz czasu na regenerację, bo walka z dolegliwością wyczerpuje cały system. To istotny czas, ponieważ teraz szczególnie jesteś narażona na ponowne zainfekowanie, które może być wiele ciężej. Jak sobie pomóc? Przede wszystkim dieta.

Wzmocnienie po choroby: flora w jelitach

Antybiotyk to broń obosieczna. Niszczy nie tylko zarazki chorobotwórcze, a te te pożyteczne, jakie zamieszkują jelita. Ich zadaniem jest ułatwianie trawienia pokarmów, syntetyzowanie pewnych witamin (z kategorii B), oraz także utrzymywanie odpowiedniej stabilności kwasowo-zasadowej. Gdy więc antybiotyk zabije florę będącą w jelitach, mogą pojawić się dolegliwości: biegunki, zaparcia lub grzybice, oraz na skutek utrudnionego wchłaniania może dać do niedoborów witamin. Wszystko to owocuje zmęczenie organizmu. Odpowiedni lekarz już w ciągu przepisywania antybiotyku zleca zażywanie leków probiotycznych (Linex Forte, Lakcid, Trilac, Enterol, Bion 3), które są pałeczki kwasu mlekowego – Lactobacillus lub bakterie Bifidobacterium. Jeśli nie, należy uzupełniać dietę – pić jogurty i kefiry z bakteriami probiotycznymi (szukaj informacji na opakowaniu). Pamiętaj jednak, iż probiotyczne farmaceutyki mają znacznie więcej aktywnych substancji aniżeli spożywcze i bardziej wzmacniają organizm.

jak wzmocnić organizm po chorobie

Po choroby dbaj o jakość, nie ilość

Nie irytuj się brakiem apetytu. Zatroszcz się lepiej o obecność w diecie wszystkich potrzebnych do regeneracji sił substancji odżywczych, oraz zredukuj udział szkodliwych chemicznych dodatków żywieniowych a wzmocnisz organizm. Wykorzystuj artykuły świeże, właściwej jakości, jak najmniej przetworzone. Doskonałe są warzywa – lekko strawne, pełne mikroelementów, witamin i sycące. Najwięcej wartości mają jarzyny świeże, gdy ich brak, należałoby sięgnąć po mrożonki. Najlepiej gotować je na parze, oraz jak w wodzie, to nie wylewaj wywaru, tylko zrób na nim zupę jarzynową. Nie zapominaj o czosnku i cebuli – mają mnóstwo bakteriobójczych fitoncydów. I stosuj ziół, jakie pobudzają apetyt i działają w przyswajaniu pokarmu.

Które produkty będą odpowiednie?

Na iż te, które są wiele witaminy C, wzmacniającej układ immunologiczny. Odnajdziesz ją w owocach cytrusowych, czerwonej papryce, szpinaku, kiwi. Gdy nie wiesz jakie warzywo dołączyć do dania obiadowego, ugotuj na parze brokuły, które są wręcz naszpikowane składnikami odżywczymi – witaminy Oraz, C, E, wapń, antyoksydanty, błonnik – wszystkie te elementy czynią brokuły produktem o znacznie wielkiej wartości, dostępnym na wyciągnięcie ręki. Wzmacniająco może podziałać na Ciebie także rosół, pomiędzy innymi dzięki występującej obficie w drobiu witaminie B6, jaka reguluje mnóstwo istotnych procesów w porządku oraz jest w wytwórczości krwi. Ważną rzecz we wzmacnianiu odporności całości cynk, dostarczany w dużych dawkach przez owoce morza. Pamiętaj, że i w trakcie choroby, jak również podczas rekonwalescencji, bardzo istotne jest nawadnianie organizmu – miej to jednak pod ręką szklankę z wodą i popijaj ją w ciągu dnia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ