Silny ból głowy i intensywny, utrzymujący się długo katar mogą oznaczać zapalenie zatok. Z problemem tym boryka się wielu pacjentów, a samo schorzenie często następuje po zwykłej infekcji czy lekkim przeziębieniu. Na dodatek leczenie zatok nie zawsze jest prostą sprawą. Czym objawia się ta choroba? Jak ją zwalczać? Czy istnieją skuteczne leki na ból zatok?
Objawy i przyczyny zapalenia zatok
Zatoki to krótko mówiąc zlokalizowane w czaszce jamy z powietrzem. W momencie powstania w tym miejscu stanu zapalnego, stają się one niedrożne. Podstawowym symptomem problemów z zatokami przynosowymi jest oczywiście katar, który przypomina ropną, zieloną wydzielinę. Pojawia się również charakterystyczna bolesność głowy, zwłaszcza przy jej przechylaniu, a także uciski zatok w obrębie twarzy – w zależności od dokładnego miejsca występowania choroby pacjent może odczuwać dolegliwość w okolicach oczu, nosa, czoła, a także w zębach. Objawy są na tyle męczące, że konieczne jest leczenie zatok. Do tego zwykle wzrasta temperatura ciała do ok. 38-39 stopni Celsjusza, a dodatkowo wystąpić może kaszel. Za główną przyczynę choroby uznaje się wirusy i bakterie (zwłaszcza gronkowiec lub paciorkowiec), zaś wśród czynników ryzyka znaleźć możemy krzywą przegrodę nosową, uraz, dym papierosowy i dziedziczenie.
Skuteczne leki na ból zatok
Problemy z zatokami wymagają podjęcia leczenia, najlepiej pod okiem specjalisty, który na podstawie przeprowadzonych badań zaproponuje jego najwłaściwszą formę. Niektóre ze środków farmaceutycznych można także zakupić bez recepty. Poza tabletkami doustnymi bardzo dobrze działa spray na zatoki. Aerozol ma wygodną formę aplikowania, a do tego zawiera różnego typu olejki, które wpływają na drożność nosa i jego oczyszczanie. Warto dodać, że spray na zatoki to także skuteczny lek zwalczający dolegliwości bólowe i powstrzymują działanie wirusów i bakterii, będących przyczyną choroby. Przy zapaleniu, które utrzymuje się już jakiś czas, konieczne jest zażywanie antybiotyków (zwłaszcza amoksycyliny). Inną formą leczenia zatok są płukanki lub zabieg operacyjny przy użyciu endoskopu.
Zasady podczas leczenia zatok
Oprócz farmakologicznej terapii zatok niezbędne jest także dokonanie pewnych zmian w codziennym życiu – mogą one znacznie przyspieszyć powrót do zdrowia. Przede wszystkim należy zminimalizować zażywanie lub bierny kontakt ze wszystkimi czynnikami, które mogą wywoływać dodatkowe podrażnienia, jak np. dym tytoniowy, farby, barwniki i inne substancje chemiczne. Pomieszczenie, w którym się przebywa, powinno być stale nawilżane, natomiast wszelkie urządzenia do klimatyzacji muszą być regularnie myte. Leczenie zatok wymaga również systematycznego nawadniania organizmu. Warto też wyposażyć się w inhalator lub nebulizator, który dobrze sprawdza się przy wszelkich chorobach związanych z oddychaniem. Należy podkreślić, że często stosowane są domowe metody są dobrym rozwiązaniem, jednak powinny one być raczej dodatkiem do tradycyjnego leczenia za pomocą tabletek czy sprayu na zatoki.