Katar sienny inaczej alergiczny nieżyt nosa- jest reakcją organizmu na alergeny znajdujące się w powietrzu. W wyniku reakcji alergicznej dróg oddechowych uwalniają histaminę, ta z kolei podrażnia naszą błonę śluzową nosa.  Alergiczny nieżyt nosa, będący reakcją na przykład na pyłki roślin lub grzybów, jest nazywany katarem siennym lub inaczej pyłkowicą. Ta reakcja alergiczna jest nazywana sezonową. Spowodowana jest przez roztocza i sierść zwierząt domowych.

Co charakteryzuje katar sienny?

Objawy charakterystyczne dla kataru uczuleniowego to na przykład: wielokrotne kichnięcia, obfita wydzielina z nosa, świąd w nosie, zatkanie nosa, alergiczne zapalenie spojówek, bóle głowy, zaburzenia snu, problemy z koncentracją, ogólne przemęczenie, czasem również objawy oskrzelowe i napady astmatyczne. Objawy te występują u alergików, najczęściej w okresie kwitnienia roślin ponieważ okresy pylenia roślin mają bezpośredni wpływ na sezonowość występowania objawów.

Katar sienny, a młodzi alergicy

Na katar sienny może cierpieć osoba w każdym wieku, osoby dorosłe a także niemowlęta. Bardzo często katar u dzieci diagnozuję się jako przeziębienie czy grypa. Dlatego też rzadko zdiagnozuje się u nich katar sienny. Mogą również wystąpić problemy, na przykład powikłania spowodowane nieprzyjmowaniem leków, które powodują chociażby astmę.

przyczyny kataru siennego i jak sobie z nim radzić

Katar sienny – leczenie

Aby zacząć leczyć katar sienny koniecznie powinniśmy zacząć od testów alergicznych. Mają one na celu ustalenie konkretnych alergenów odpowiedzialnych za objawy uczulenia. Jeśli chodzi o leczenie  alergicznego zapalenia błon śluzowych to przede wszystkim wykorzystuje się leki antyhistaminowe i kortykosteroidy w postaci aerozolu. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest aerozol do nosa Otrivin Allergy. Lek ten łączy w sobie właściwości leków antyhistaminowych z lekami obkurczającymi błonę śluzową nosa. Redukuje on ilość wydzieliny z nosa, a zwłaszcza ułatwia oddychanie.

W leczeniu kataru siennego można stosować również kromoglikany. Dodatkowe metody leczenia to: immunoterapia swoista- czyli odczulanie, kortykosteroidy doustne i leki antyleukotrienowe. Immunoterapia swoista (SIT) polega na podawaniu pacjentowi dawek szczepionki, zawierające alergen, na który jest prawdopodobnie uczulony. Wskazaniami do odczulania są: atopowa astma oskrzelowa, atopowe zapalenie skóry oporne na klasyczne metody leczenia, jak również uczulenie na alergeny wziewne.

Przydatne informacje dla chorych

Warto jest również wiedzieć, że najmniejsze stężenie pyłków roślinnych, które wywołują reakcje alergiczne, odnotowuje się po deszczu, natomiast największe podczas dni wietrznych. Bardzo przydatnym rozwiązaniem dla alergików jest kalendarz pylenia roślin. Pozwala on rozpoznać okresy najwyższego ryzyka wystąpienia reakcji alergicznych. Należy pamiętać, że długotrwałe stosowanie kropli obkurczających błonę śluzową nosa wywołuje jej obrzęk, czyli tak zwany nieżyt polekowy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ