Dzień ślubu i wesela ma być tym najszczęśliwszym. Początkiem nowej drogi życiowej. Pary Młode przygotowuje się do niego przez wiele miesięcy, dbają o to, aby każdy szczegół był perfekcyjny i idealny. W trakcie tych przygotowań nie jedna Panna Młoda sprawdza również ślubne przesądy. I chociaż nie do końca wierzy w weselne zabobony, to podświadomie próbuje ustrzec się przed ewentualnym niepowodzeniem. Jakie są najpopularniejsze ślubne przesądy? Zobaczcie same.

Ślub tylko w miesiącu z literą r

O tym ślubnym przesadzie słyszał chyba każdy, nawet ten, kto nie planuje wesela. Ludowa mądrość mówi, że ślub i wesele powinno odbyć się tylko i wyłącznie w miesiącu, który posiada w swojej nazwie litera r. Ma ona symbolizować radość.

Coś starego, coś niebieskiego…

Aby zagwarantować sobie pomyślność i szczęście według ślubnych przesądów Panna Młoda w dniu ślubu, musi wyposażyć się w odpowiednie rzeczy. Powinna mieć ze sobą coś białego – symbol czystości uczuć, coś niebieskiego, rzecz ta ma zapewnić wierność małżonka, coś nowego – co gwarantuje dostatek, coś starego – zapewni to wsparcie przyjaciół i rodziny oraz coś pożyczonego, co wpłynie na życzliwość nowej rodziny.

Perły na ślubie

Ślubne przesądy zdecydowanie odradzają też zakładanie przez Pannę Młodą pereł. Według ludowych mądrości przynoszą one nieszczęście i łzy, dlatego też biżuteria Panny Młodej absolutnie nie może zostać z nich wykonana.

Kwiaty w bukiecie

Restrykcyjnym zasadom podlega też bukiet Panny Młodej. Nie może on być wykonany z kolczastych róż ani bratków i krokusów, które są symbolem nie wiary w prawdziwość uczuć.

Świadkowie na ślubie

Para Młoda według ślubnych przesądów powinna również szczególną uwagę zwrócić na to, kogo wybiera na świadków. Najlepiej, aby były to osoby stanu wolnego, nie powinny być to też osoby stanowiące parę. Dodatkowo Panna Młoda nie powinna wybierać na druhnę kobiety będącej w ciąży.

Przesądy ślubne o butach

Przesądy ślubne dużo mówią też o butach. Do tych Panny Młodej należy włożyć pieniążek, który gwarantuje szczęście i bogactwo. Dobrze jest je postawić na parapecie, dzięki temu wleci do nich szczęście. Jeśli chodzi natomiast o buty Pana Młodego, panowie powinni uważać, aby przyszła żona nie przysłoniła ich sukienka, oznacza to bowiem, że będą pod jej pantoflem.

Pogoda w dniu ślubu

Ślubne przesądy nie omijają również pogody. Jeżeli ta będzie słoneczna, niesie to dobrą wróżbę dla nowożeńców. Szczęśliwą wróżbą jest również delikatny deszczyk.  Problemów należy się natomiast spodziewać, jeśli słońce przybierze czerwoną barwę lub będzie słychać grzmoty. Deszczowy, zimny i pochmurny dzień ślubu ma natomiast być zwiastunem burzliwego związku.

Przesądy ślubne obejmują niemal każdy aspekt ceremonii ślubnej i wesela, od przygotowań aż do zakończenia. Wiele z nich wzajemnie się wyklucza. Spełnienie wszystkich ludowych przesądów dotyczących ślubu nie jest więc możliwe, szczególnie że tak naprawdę nie wpływają one na szczęście małżeńskie. To czy ono będzie, czy też nie zależy od dwojga ludzi, a nie od tego, czy w dniu ślubu zobaczyli srokę, czy też upuścili obrączkę. Warto o tym pamiętać i zbytnio nie skupiać się na weselnych zabobonach.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ