Większości osób ogórki małosolne kojarzą się z ciepłym, słonecznym latem i wakacjami na wsi. Zazwyczaj wykonuje się je właśnie w porze letniej, gdy pojawiają się ogórki gruntowe. Osoby posiadający przydomowy warzywniak najczęściej wykorzystują własne ogórki do wykonania ogórków małosolnych. W internecie oraz w książkach kucharskich dostępnych jest mnóstwo ciekawych, często niebanalnych przepisów na ogórki małosolne.
Zastanawiając się, jak zrobić ogórki małosolne z całą pewnością warto zajrzeć do rodzinnej książki kucharskiej, skorzystać z babcinych przepisów bądź skorzystać z nowoczesnych przepisów dostępnych na stronach internetowych.
Tradycyjny przepis na ogórki małosolne jest bardzo prosty. Do wykonania tego rodzaju ogórków niezbędny jest duży słoik ze szczelnym zamknięciem. Ogórki na samym początku należy dokładnie umyć pod bieżącą wodą, aby pozbyć się pozostałości nawozu i odżywek, często stosowanych przez rolników sprzedających ogórki na dużą skalę.
W garnku przygotowuje się roztwór wody z solą. Na jeden litr wody zazwyczaj należy dodać łyżkę soli. Dobrze jest zakupić specjalną sól przeznaczoną do zaprawiania ogórków. W pierwszym kroku ogórki należy ściśle ułożyć w słoiku, na przemiennie z ząbkami czosnku, kawałkami korzenia chrzanu i koprem włoskim. Gdy wszystkie składniki są dokładnie ułożone w słoju należy zalać je ostudzonym roztworem. Słoik należy szczelnie zamknąć na kilka dni. Zazwyczaj po dwóch dniach ogórki są już idealne do jedzenia. Po upływie kilku tygodni ogórki małosolne zaczynają się kisić. Są wtedy równie smaczne, choć bardziej kwaśne. Aby ogórki były bardzo ostre należy dodać do nich spore ilości czosnku i chrzanu. Gdy ich smak ma być łagodny chrzanu należy dać odrobinę.
Dość innowacyjnym przepisem jest przygotowanie ogórków małosolnych bez użycia wody. W tej sytuacji ogórki z chrzanem, czosnkiem i koprem należy zasypać odpowiednią ilością soli i szczelnie zamknąć najlepiej w woreczku strunowym na kilka dni. Ten sposób z całą pewnością jest mniej pracochłonny i warto go wypróbować.

zapasczasu.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ