W zasadzie każde urządzenie elektroniczne z biegiem czasu wymagać będzie od nas odpowiedniej interwencji, aby zapobiec całkowitemu uszkodzeniu. Nie jest inaczej w przypadku komputerów osobistych czy też laptopów, które to wyposażone zostały w różnego rodzaju podzespoły. Do jednych z nich zaliczyć możemy procesory, które przy zbyt wysokiej temperaturze mogą doprowadzić nawet do uszkodzenia całego układu, wliczając w to płytę główną. Co może powodować tego typu problemy i w jaki sposób temu zapobiec?
Pierwsze symptomy przegrzanego procesora
Zwykle, gdy dochodzi do przegrzania procesora, jesteśmy informowani o tym poprzez anomalie występujące w trakcie pracy. Szczególnie gdy kupujemy tzw. gotowca, narażeni zostajemy na dodatkowe koszta, gdyż przeważnie taki sprzęt wyposażony jest w podzespoły z niższej półki. Dzieje się tak, gdyż mniejsze firmy oferujące podobne usługi chcą zarobić jak najwięcej. Nie jest to jednak reguła, ponieważ zdarzają się również sprzedawcy, którym zależy na dobrej opinii klientów. Pierwsze symptomy przegrzanego procesora mogą objawić się w postaci częstych restartów komputera. Całkiem możliwe, że wcześniej uruchamialiśmy aplikacje, które w znacznym stopniu go obciążały, przez co szybko doprowadzało to do przegrzania. To jednak podkreśla, jak słabym chłodzeniem dysponuje nasza stacja robocza. Troszkę inaczej sytuacja wygląda w przypadku laptopów. Na stronie https://techpolska.pl/ przeczytacie o podstawce chłodzącej. Powinniśmy zadbać o to, aby wspomniane urządzenie miało odpowiednią wentylację. Nie tylko restarty zwiastują problem z procesorem. Gdy wentylator działa zbyt głośno, może również zwiastować jego przegrzanie.
Jak zmniejszyć temperaturę CPU?
Jeżeli udało nam się określić, co powoduje wyżej wymienione problemy, dobrze będzie, jeśli potwierdzimy swoją teorię. Istnieje program, za pomocą którego sprawdzimy aktualną temperaturę procesora. Jeżeli przekracza ona 55 stopni bez jakichkolwiek akcji w tle, powinniśmy zacząć jak najszybciej działać. Zdecydowanie częściej z przegrzaniem borykają się osoby posiadające procesor marki AMD. Właściciele Intelów rzadziej zmuszani są do interwencji z tym związanej. Na temat dwunastej generacji procesorów intela znajdziesz informacje tutaj: https://techpolska.pl. Program, o którym mowa, nazywa się HWMonitor i możemy przy jego pomocy śledzić nie tylko temperaturę CPU, ale również kart graficznych. Kolejnym krokiem powinna być wymiana pasty termoprzewodzącej i coolera. Wykonując tę czynność, zmniejszymy temp. nawet o 20 stopni. Jeżeli zabieg ten w żaden sposób nam nie pomoże, prawdopodobnie rozważyć należy zakup nowego procesora, a nawet płyty głównej.