Decyzję o cesarskim cięciu najczęściej podejmuje lekarz prowadzący, po wcześniejszej konsultacji z samą ciężarną. Powodów, dla których poród drogą naturalną nie jest możliwy może być wiele: złe ułożenie płodu, przeciwskazania położnicze lub gdy zdrowiu matki zagraża niebezpieczeństwo. Niezależnie od sytuacji, w których zapada decyzja o takim rozwiązaniu, każda kobieta powinna wiedzieć, z czym wiąże się i jak wygląda pielęgnacja rany, a następnie blizny po cesarskim cięciu.

Blizna po cesarskim cięciu – wygląd

Cesarskie cięcie wykonuje się poprzez cięcie poziome, którego zakres uzależniony jest od wielkości i wagi dziecka oraz budowy ciała rodzącej. Zwykle blizna ma około 10-15 cm długości i zazwyczaj do 3 mm szerokości. Na początku rana wygląda bardzo podobnie jak każda inna – jest czerwona, zaś w późniejszej fazie gojenia zmienia swoją barwę na różową. Stanie się jaśniejsza dopiero, gdy zostaną zdjęte szwy po operacji. Coraz częściej do zamknięcia rany wykorzystuje się szwy wchłaniane, które samodzielnie się rozpuszczają po upływie kilkunastu tygodni.  Szwy zewnętrzne ściąga się po upływie około tygodnia. W tym czasie Twoja skóra potrzebuje wyjątkowej pielęgnacji i troski. 

Jak pielęgnować ranę po cesarce?

Po wyjściu ze szpitala będziesz mieć specjalny opatrunek okrywający całą ranę, w  celu zapewnienia dopływu świeżego powietrza – wilgoć i ciepło sprzyjają bowiem namnażaniu się bakterii. Na początku, staraj się go nie moczyć. Zrezygnuj na pewien czas z kąpieli na rzecz prysznica i pamiętaj aby potem dokładnie wysuszyć ranę. Najlepiej zrobić to używając ręczników papierowych, które wchłoną całą wodę, nie pozostawiając bakterii oraz drobnoustrojów. Miejsce cięcia powinnaś przemywać kilka razy dziennie wodą z mydłem (szarym lub bezzapachowym i hipoalergicznym), spirytusem salicylowym bądź środkiem do odkażania ran. W miesiącach letnich zaleca się przemywanie miejsca cięcia nawet kilkanaście razy na dobę. Warto mieć w tym czasie kogoś bliskiego do pomocy, bo niejednokrotnie trzeba unieść powłoki brzucha, aby mieć lepszy dostęp do rany. Pamiętaj również o dokładnym myciu rąk przed i po pielęgnacji. Dopóki miejsce nie będzie w pełni zagojone, warto nosić wygodną i przewiewną bieliznę, która nie będzie dodatkowo uciskać rany. Najlepiej sprawdzi się bawełniana, z gumką umieszczoną na wysokości talii. Nawet kilka tygodni po cesarskim cięciu zaleca się noszenie wygodnych, luźnych ubrań.

Jak postępować w kolejnych tygodniach?

Po cesarce będziesz odczuwać ból i dyskomfort jak po tradycyjnej operacji – jest to zupełnie naturalne. Twój organizm potrzebuje czasu, aby się zregenerować, a proces gojenia rany może potrwać nawet dwa miesiące. W tym czasie bądź dla siebie wyrozumiała. Unikaj dźwigania ciężkich rzeczy, które angażują mięśnie brzucha. Samodzielne noszenie zakupów lub wózka nie wchodzi grę. Schylanie się oraz nadwyrężanie kręgosłupa również nie jest wskazane zaraz po porodzie. Na początku zachowaj także ostrożność podczas brania maluszka na ręce. Układaj go podczas karmienia tak, aby nie uciskał rany. Pamiętaj, że dopóki całkowicie się ona nie zagoi, nie można stosować żadnych preparatów na blizny. Poczekaj cierpliwie aż zmienione miejsca całkowicie się zespoją. Gdy ten proces się zakończy, możesz śmiało rozpocząć stosowanie kremów bądź olejków na powstałą bliznę. Nie zapomnij również o ogólnej pielęgnacji całego ciała, które w tym wyjątkowo trudnym dla niego czasie, potrzebuje dodatkowego nawilżenia. Skóra w trakcie ciąży ulega rozciąganiu oraz jest bardziej narażona na wysuszanie. Powszechnym problemem kobiet po porodzie są rozstępy. Aby im zapobiec warto stosować krem przeciw rozstępom Mustela, który poprawia elastyczność oraz sprężystość skóry. Zadbać należy również o biust i obszar wokół niego, aby poprawić jędrność naskórka.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ