Osoby, którym nie udało się wyjechać dotąd na urlop lub wiedzą, że nie dostaną wolnego w czasie, gdy trwa jeszcze sezon narciarski, nie muszą się martwić. Jest wiele ośrodków, w których doskonałe warunki panują nawet pod koniec kwietnia i na początku maja. Przekonaj się, dokąd pojechać, by wykorzystać ostatnią okazję!

Jakie są zalety wyjazdu na narty pod koniec sezonu?

Powyższe pytanie mogło Cię zaskoczyć, jeśli dotąd sądziłeś, że zalety mają jedynie wyjazdy na narty w środku sezonu. Nic bardziej mylnego. Jest wielu ludzi, którzy każdego roku czekają na marzec, kwiecień i maj właśnie po to, by wykorzystać pojawiające się wówczas walory. O jakich mowa?

Kiedy sezon zbliża się do końca, w ośrodkach narciarskich i na stokach jest mniej ludzi – to pierwszy walor. Zjeżdżasz częściej, bo nie czekasz w długiej kolejce do wyciągu. Możesz też bardziej się rozpędzić, ponieważ mniej osób stoi Ci na drodze. Z uwagi na skromniejszą liczbę klientów w ośrodkach noclegowych jest taniej – to kolejny walor. Mniej zapłacisz również za wyżywienie, lokalne atrakcje i karnety na stok. Temperatura jest wyższa – to walor dla zmarzluchów.

Niestety wyjazd pod koniec sezonu ma też pewne słabe strony. Przede wszystkim dysponujesz mniejszym wachlarzem ośrodków, bo część jest już zamknięta. Musisz też śledzić prognozy pogody i kierować się warunkami na stokach – najlepsze będą w Alpach, zwłaszcza przy lodowcach. Pamiętaj, że z uwagi na gorszą jakość śniegu pod koniec sezonu powinieneś zakupić ubezpieczenie opiewające na nieco wyższą kwotę, gdyż jesteś bardziej narażony na urazy. Sprawdź ubezpieczenia narciarskie przez internet, by zakupić polisę wygodnie i szybko.

Jakie są zalety wyjazdu na narty pod koniec sezonu

Tignes, Val d’Isere i Val Thorens – dlaczego warto?

Tinges i Val d’Isere to miejscowości położone we Francji, w regionie narciarskim Espace Killy. Region ów poleca się na wyjazdy pod koniec sezonu, ponieważ jako jeden z nielicznych jest czynny aż do maja. Panujące w nim warunki zapewniają narciarzom komfort i bezpieczeństwo jazdy, z racji iż są zbliżone do tych ze ścisłej części sezonu. Zaletą miasta Tinges jest dostęp do lodowca Grande Motte, walorem Val d’Isere zaś stoki po północnej stronie.

Val Thorens także znajduje się we Francji. Jest najwyżej położonym ośrodkiem narciarskim, z racji iż rozciąga się na wysokościach pomiędzy 2300 a 3200 m. Jest czynny aż do maja, więc możesz udać się do niego pod koniec sezonu. Narciarze mają tu do dyspozycji 600 km tras o zróżnicowanych poziomach trudności.

Narty w Austrii i Szwajcarii pod koniec sezonu

Narty w Austrii i Szwajcarii pod koniec sezonu

Polecanym ośrodkiem narciarskim położonym w Austrii jest St. Anton, przynależący do regionu Arlberg. Cechuje go rekordowa grubość pokrywy śnieżnej utrzymującej się aż do maja. Wiele stoków znajduje się po północnej stronie gór, co zapewnia świetne warunki do jazdy. Szusować możesz także po południowych, z racji iż z myślą o osobach, które otrzymały urlop później, właściciel ośrodka stosuje sztuczne dośnieżanie.

Wybierając się do Szwajcarii, warto rozważyć zatrzymanie się w ośrodku Verbier, który jest otwarty aż do zakończenia sezonu. Co prawda ma sporo stoków zlokalizowanych po południowej stronie gór, jednak tu także wykorzystywane jest sztuczne dośnieżanie. Ponadto masz do dyspozycji lodowiec Mt-Fort.

Szykując się do wyjazdu na narty pod koniec sezonu, wybierz ulubione państwo z dostępem do lodowców i sprawdź w internecie, w których miastach wyciągi są otwarte w marcu, kwietniu i na początku maja. Przed wyruszeniem ściśle kontroluj warunki pogodowe panujące za granicą, aby na miejscu się nie rozczarować. Pamiętaj też o wykupieniu ubezpieczenia na narty, by zapewnić sobie i współpodróżnikom właściwą ochronę podczas białego szaleństwa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ