Borelioza (choroba z Lyme) to najbardziej znana choroba odkleszczowa. Występuje po ugryzieniu kleszcza. Jeśli wystąpi rumień wędrujący, to diagnoza jest prosta, jednak często konieczne są badania w kierunku boreliozy.

Borelioza – co to za choroba?

Choroba ta nosi również nazwę krętkownicy kleszczowej. Wywołują ją bakterie Borrelia burgdorferi. Bakterie te są przenoszone zarówno przez zwierzęta, jak i przez ludzi. Oczywiście nie każde ukąszenie kleszcza skutkuje chorobą. Ważny jest jednak czas, w czasie którego kleszcz jest przyczepiony do skóry.

Jakie są objawy boreliozy?

Borelioza, bez względu na rodzaj i stopień zaawansowania atakuje tkankę łączną, mięśniową i nerwową. Pierwsze objawy choroby (faza wczesna miejscowa, ograniczona) rozwijają się w ciągu 1-3 tygodni od ukąszenia. Mogą pojawić się objawy skórne tzw. rumień wędrujący – zaczerwienienie o średnicy od kilku do kilkunastu centymetrów, może być lekko wypukłe, ciepłe, bolesne przy dotyku. Typowy rumień po ukąszeniu kleszcza jest jaśniejszy od środka.

Pojawia się m.in. objawy neurologiczne

  • gorączka
  • dreszcze
  • bóle głowy
  • ból gardła
  • ból stawów
  • tiki mięśni
  • sztywność stawów

Chory może podwójnie widzieć, mieć paraliż mięśni twarzy, zawroty głowy, problemy z mówieniem, orientacją przestrzenną.

borelioza od kleszczy a rumień wędrujący

Jak wykryć boreliozę?

Gdy borelioza atakuje narządy trudno jest na to wpaść. Trzeba umieć rozróżnić najważniejsze postaci skórne choroby, ponieważ w takim stadium leczenie przynosi największe efekty. Borelioza jest chorobą w większości przypadków całkowicie uleczalną, pod warunkiem, że zostanie wcześnie zdiagnozowana. Zdarza się, że człowiek nie wie, że choruje na boleriozę, nawet przez kilka lat.

Jak leczyć?

Leczenie boreliozy polega na podawaniu antybiotyków. Antybiotyki można przyjmować w postaci tabletek lub zastrzyków. Kuracja jest długa, bo trwa od 21 do 28 dni. W tym samym czasie można podawać środki, które będą przeciwdziałając objawom boreliozy.

Dieta w boreliozie

Warto wiedzieć, że do zalecanych produktów żywnościowych wspomagających leczenie boreliozy jest pełnoziarniste, bezglutenowe pieczywo. Należy też jeść kasze oraz brązowy ryż. Można również jeść ryby i owoce morza, drób, cielęcinę, wołowinę oraz chudą wieprzowinę. Dozwolona jest również jagnięcina i mięso z królika. Można jeść również jajka oraz warzywa, które mają mało skrobi, na przykład kapustę, brokuły, kalafior, a także szpinak, rzodkiewkę, pietruszkę, cukinię i szparagi. Z warzyw dozwolona jest również cebula, por i czosnek. Z owoców natomiast można jeść te, które są kwaśne, na przykład kiwi i jabłka. Należy unikać jedzenia z białej mąki oraz octu, drożdży, alkoholu, żółtego sera, kawy i czarnej herbaty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ