Perły zwane są czasami łzami oceanu. Ta poetycka nazwa nie dziwi, gdy wiemy, w jaki sposób tworzą się te piękne klejnoty. Ale nie tylko morskie małże wytwarzają perły. Są też perły, powstające w małżach słodkowodnych (szczeżuje i skójki), które w średniowieczu żyły także na terenach Polski. Niestety, te cenne stworzenia wyginęły, w czym wielki udział miała ludzka chciwość. Nic dziwnego, ponieważ już od starożytności perły były niezwykle cenione.

Biżuteria z pereł dawniej i dziś

Perły wykorzystywano do wykonywania naszyjników, kolczyków, bransoletek czy diademów. Mijały stulecia, a perły wciąż były modne. Na wielu obrazach kobiety przedstawiane są w perłowych ozdobach, jak np. na słynnym obrazie holenderskiego malarza Jana Vermeera „Dziewczyna z perłą”.

W historii Polski perły też się zapisały. Ukochana żona ostatniego Jagiellona Zygmunta Augusta, Barbara Radziwiłłówna, uwielbiała perły i miała ich sporą kolekcję. Istnieje legenda, że perły Radziwiłłówny trafiły po jej śmierci do królowej Anglii Elżbiety I.

Mijały kolejne stulecia, nadszedł XX wiek. Perły wciąż były modne. Pojawiły się perły hodowlane, których cena była dużo niższa od naturalnych. Dzięki temu ozdoby z pereł stały się dostępne dla przeciętnych kobiet, które bardzo chętnie wykorzystały okazję i perłowe korale, kolczyki z pereł czy bransoletki z pereł były nieodzowną ozdobą do małej czarnej. Noszono je jednak też do innych strojów, ponieważ ich delikatny urok i wdzięk sprawiał, że pasują do praktycznie wszystkiego.

Biżuteria z pereł nadal modna

W obecnych czasach perły dalej są modne. Oczywiście naturalne perły są niezwykle drogie i na aukcjach osiągaja niebotyczne ceny, w zależności od wielkości, koloru czy kształtu. Jednak nie tylko najbogatsi mogą sobie na nie pozwolić. Podobnie jak w XX wieku, produkcja pereł hodowlanych trwa w najlepsze. Nowe technologie sprawiają, że perły są coraz piękniejsze i praktycznie nie różnią się od naturalnych. Dostępność pereł jest skrzętnie wykorzystywana przez producentów biżuterii i projektantów mody. Dzięki nim nikt nie zapomina o tych wspaniałych klejnotach.

W sklepach można za niewielkie pieniądze kupić przepiękną biżuterię z pereł. Niewielkie kolczyki z pereł dodadzą wdzięku każdej kobiecie, podkreślajac jej urodę. Sznur pereł także wciąż wygląda pięknie i modnie. Można go założyć nie tylko do eleganckiej wieczorowej sukni, ale też do codziennego garnituru czy kostiumu. Niewielka broszka z perłą ożywi każdą zwyczajną bluzkę czy żakiet.

Bransoletka z pereł dobra na wszystko

Perły można znakomicie wykorzystać do dekoracji eleganckich kreacji na specjalne okazje. Szczególnie nadają się do obszywania sukien ślubnych. Jeśli ozdobimy suknię perłami i założymy perłową, delikatną bransoletkę oraz stroik czy welon, otrzymamy zjawiskową pannę młodą. Zdarza się, że niektórzy są przesądni i uważają, że perły oznaczają łzy. Patrząc jednak na tysiące i miliony zadowolonych kobiet w przepięknych brasoletkach, naszyjnikach czy kolczykach z pereł, można powiedzieć, że owszem, perły oznaczają łzy, ale są to łzy radości i zadowolenia. Tak więc żadna panna młoda nie powinna rezygnować z perłowych ozdób.

Perły można nosić nie tylko na każdą okazję, ale i bez względu na wiek. W perłowej biżuterii pięknie będzie wyglądała zarówno nastolatka, jak i dostojna pani w wieku osiemdziesięciu lat. W sklepach znakomicie potrafią doradzić, jaką biżuterię perłową dobrać do wieku, okazji i stroju. Ozdoby z pereł są wykonywane w bardzo różnych stylach. Można kupić zarówno niezwykle nowoczesne stylowo przedmioty, jak i te zupełnie tradycyjne. I wszystkie znakomicie się sprawdzają także dziś.

Zapraszamy do sklepu z biżuterią perłową: http://www.swiat-perel.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ