Choroba tarczycy może dotknąć każdego człowieka, niezależnie od wieku. Co to właściwie jest tarczyca? Tarczyca to jeden z narządów, które jest umiejscowiony w okolicach szyji składający się z dwóch płatów i łączącej ich cieśni. Jak wynika z opinii specjalistów, tarczyca ma za zadanie produkować hormony, tyroksyny i trójjodotyroniny, które w połączeniu z krwią są często wykorzystywane przez wiele naszych komórek życiowych. Jeśli chodzi o tarczycę, wyróżniamy dwa podstawowe schorzenia: nadczynność tarczycy oraz niedoczynność tarczycy. W obu wypadkach kończy się zwykle długotrwałym, mozolnym leczeniem. Szybkie wykrycie schorzenia jest większą szansą na ostateczny powrót do zdrowia. Co zatem musimy wiedzieć w kwestii tego narządu?

Nadczynność i niedoczynność

Dzięki badaniu TSH dowiemy się o poziomie tyreotropiny we krwi. Będziemy zatem świadomi tego, czy nasza tarczyca tarczyca prawidłowo funkcjonuje. Niestety bywa i tak, że po wykonaniu badania okazuje się, że dana osoba cierpi na  nadczynność tarczycy lub niedoczynność tarczycy. Jeśli chodzi o normę TSH, są one zróżnicowane w zależności od indywidualnej osoby. Na przykład jeśli chodzi o zdrową osobę, która ukończyła minimum czternaście lat, poziom TSH powinno wynosić od 0,27 a 4,2 mj/l. Istnieje również całkowicie inny przedział w stosunku do kobiety w błogosławionym stanie, gdzie poziom tarczycy nie powinien przekraczać 2,5 mj/l, czyli musi być zdecydowanie na mniejszym poziomie. Jeśli okaże się, że poziom przekracza założoną normę, wówczas konieczne będą kolejne badania, a w konsekwencji działania prowadzące do obniżenia TSH w organizmie kobiety w ciąży. Co ciekawe, jak podają specjaliści, jeśli chodzi o osoby w podeszłym wieku, norma TSH może być wyższa od normalnej i jeśli dochodzi do 7 mj/l, a nie przekracza 8mj/l,  to nie dzieje się w tym wypadku nic, co mogłoby zagrozić zdrowiu czy życiu badanego pacjenta.

co może oznaczać chora tarczyca

Szybka diagnoza

Badanie tarczycy powinno się wykonywać co kilka lat, tak, aby czasem nie okazało się, że poziom TSH jest na tyle wysoki, że na leczenie może być już za późno. Oczywiście mówimy tutaj o skrajnych przypadkach, bowiem zwykle objawy wyższego poziomu TSH są widoczne i udajemy się w tym celu do lekarza rodzinnego, który kieruje nas na badanie TSH, bowiem tylko to badanie prawidłowo rozpozna, czy mamy niedoczynność tarczycową czy nadczynność tarczycową. Objawami nadczynności bądź niedoczynności tarczycy może być na przykład suchość skóry, brak apetytu czy też wypadające włosy. Nie bądźmy obojętni nawet na najmniejszy objaw tylko udajmy się do lekarza specjalisty i jak najszybciej rozpocznijmy odpowiednie leczenie naszego schorzenia. Pamiętaj – czym rozpoczniemy leczenie szybciej, tym szybciej i skuteczniej możemy wyzdrowieć.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ