O ile zwykłe spacery to codzienna porcja zdrowia, o tyle regularne spacery po lesie to droga do długowieczności. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że leśne powietrze jest czyste mikrobiologicznie. Pozbawione smogu, zanieczyszczeń, a także wydychanych przez ludzi mikrobów. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wszechobecna roślinność, która wykazując się działaniem antyseptycznym, ów czystość zapewnia. Poza tym, cykliczne spacery po lesie dotleniają organizm, ale również inhalują oraz odkażają drogi oddechowe, stając się tym samym gwarantem zdrowia. Aby jednak korzystanie z dobrodziejstw leśnego klimatu mogło odbywać się bez przeszkód, zwłaszcza gdy wśród piechurów znajdują się dzieci, konieczne jest odpowiednie przygotowanie. I nie wystarczą zwykłe kalosze dziecięce online. O czym zatem pamiętać wyruszając do lasu?

Przede wszystkim odstrasz owady!

Wiadomo, że las to nie tylko drzewa, grzyby i czyste powietrze. To również naturalne środowisko dla zwierząt i owadów. Niektóre z nich, takie jak kleszcze, mogą być szczególnie niebezpieczne. Dlatego warto ochronić skórę przed ich ukąszeniami. Pomocne w tym celu będą specyfiki określane mianem repelentów, czyli środków odstraszających muszki, komary, osy czy wspomniane wcześniej pajęczaki. Większość z dostępnych w sprzedaży preparatów można stosować również wśród dzieci. Chcąc mieć stuprocentową pewność, można również poszukać specjalnych środków dedykowanych wyłącznie dla najmłodszych. Wyjątkiem stanowią niemowlęta. Nie oznacza to jednak, że z kilkumiesięcznymi szkrabami nie można udać się do lasu. Można, tyle że zamiast smarować ich ciało repelentami, o wiele lepszym rozwiązaniem będzie zakup przewiewnej moskitiery, która okryje ich ciało, chroniąc tym samym przed owadami.

Po drugie – odpowiedni ubiór!

Udając się w jakąkolwiek podróż – zwłaszcza z dziećmi – odpowiednio dopasowana do pogody czy miejsca pobytu odzież jest sprawą szczególnej wagi. Nie inaczej jest w przypadku spaceru po lesie. Przed wyjściem należy ubrać się tak, aby być przygotowanym na każde warunki, zarówno słońce, deszcz czy wiatr. Rzeczą nieodzowną są oczywiście spodnie z długą nogawką. Mogą to być klasyczne dresy bądź nieprzemakalne modele trekkingowe ze specjalnymi wzmocnieniami w okolicach nogawek i kolan. Do tego bluza sportowa lub nie przyjmująca wilgoci kurtka trekkingowa – w przypadku spacerów w chłodniejsze pory roku. Do tego nakrycie głowy oraz wygodne, nieprzemakalne obuwie. Najlepiej kalosze dziecięce. Online można zakupić wiele modeli, zarówno dla chłopca, jak i dziewczynki, które zaspokoją ich oczekiwania względem estetyki, rodzicom dając pewność, że na ich nogach znajdują się buty gwarantujące bezpieczeństwo – nawet na bardzo nierównym terenie.

Weź plastry…

Poruszając się po lesie, nie trudno o upadek. Warto mieć zatem pod ręką zestaw plastrów i opatrunków, najlepiej wraz z wodą utlenioną, która pomoże oczyścić ranę z zanieczyszczeń, zwłaszcza kiedy miejsce urazu zostało ubrudzone ziemią. W przeciwnym razie zajdzie wysokie prawdopodobieństwo zakażenia laseczką tężca. Dlatego wszelkie głębokie bądź niedostatecznie oczyszczone miejsca zranienia, powinny być skonsultowane w pobliskiej przychodni lub szpitalu, celem uzupełnienia szczepienia na tężca.

… a najlepiej całą apteczkę!

Nigdy nie wiadomo, co nas może spotkać. Warto zatem być przygotowanym na wszystkie okoliczności. Pomóc w tym może dobrze wyposażona apteczka pierwszej pomocy, nawet taka, którą wozimy w aucie. Co w niej powinno się znajdować? Oprócz plastrów i preparatów odstraszających owady, niezbędne w jej składzie są rękawiczki ochronne, chusta trójkątna, nożyczki, pęseta, waciki z gazy, bandaż oraz leki przeciwbólowe.

Pomyśl o szczepionce!

O ile w przypadku pojedynczych wyjść do lasu wystarczające będą środki odstraszające kleszcze, o tyle w przypadku częstego obcowania na łonie natury warto rozważyć szczepienie, które zabezpieczy przed chorobami, jakie przenoszą te pajęczaki. O kleszczowym zapaleniu opon mózgowych pewnie słyszało już wielu. Jednak trzeba się do niego przygotować już wcześniej, najlepiej zimą – na kilka miesięcy przed wyjazdem do lasu. Dla uzyskania pełnej ochrony, konieczne jest podanie trzech dawek szczepionki, które powtarzamy co pięć lat. W drodze wyjątku dopuszczalny jest skrócony schemat szczepień w okresie letnim.

Nawadniaj!

Wiadomym jest, że spacer to rodzaj wysiłku fizycznego. Im dłuższy i bardziej forsujący, tym więcej pożytkuje energii i naraża organizm na duże straty wody. Dlatego tak ważne jest, aby nawadniać organizm, szczególnie u dzieci, które w znacznym stopniu ulegają groźnemu w skutkach zjawisku, jakim jest odwodnienie.

Nieocenione właściwości zdrowotne z przebywania na łonie natury stanowią o największym atucie leśnych wędrówek. To również wspaniała przygoda, która nauczy najmłodszych wrażliwości i szacunku do przyrody. Aby przebiegała bez najmniejszych komplikacji, potrzebuje repelentów i odpowiednio dopasowanej do panujących warunków odzieży i kaloszy dziecięcych online. I oczywiście aparatu fotograficznego, który nie tylko uwieczni wiewiórkę na drzewie, ale również wspólne chwile cementujące więzy rodzinne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ