Pielęgnacja włosów dziecka od pierwszych dni życia powinna odbywać się w bardzo delikatny sposób. Delikatne włoski są wrażliwe na każdy czynnik zewnętrzny.

Są dzieci, które rodzą się bez włosów, lecz są i takie, które mają bujną czuprynę od urodzenia. Odpowiednia pielęgnacja to nie tylko prawidłowa technika mycia, ale również dobór odpowiednich kosmetyków, które nie podrażniają delikatnej skóry głowy i włosów dziecka.

Jak dbać o pierwsze włosy dziecka?

Pierwsze włosy noworodka to tak zwany meszek. Jego długość nie przekracza 1 czy 2 cm. Cechami charakterystycznymi włosów malucha są miękkość i puszystość.
Taki stan włosów utrzymuje się na głowie pierwsze kilka miesięcy. Normalne włoski zaczynają rosnąć, gdy dziecko zacznie spędzać więcej czasu w pozycji leżącej na brzuszku, a przede wszystkim w pozycji siedzącej, czyli około 6 miesiąca życia.

Do tego czasu ‚meszek’ wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Mieszki włosowe pozbawione są gruczołów łojowych, a jak wiadomo gruczoły łojowe nie dość, że natłuszczają włos, chronią je również przed bakteriami. Dlatego nie wskazane jest mycie główki każdego dnia w pierwszym półroczu życia.

 Pielęgnacja włosów dziecka

Czym myć włosy dziecka?

Skóra głowy dziecka jest delikatna, dlatego wymaga szczególnej pielęgnacji. Nie należy myć główki za pomocą szamponów dla dorosłych. Ich działanie jest zdecydowanie zbyt agresywne wobec wrażliwej skóry dziecka. Nieodpowiedni szampon może powodować podrażnienia.
Kosmetyki do mycia włosów dla dzieci powinny zawierać jedynie delikatne substancje myjące i składniki, które nie tylko nie niszczą delikatnej bariery ochronnej skóry, ale również dodatkowo ją wzmocnią.

Jak często myć włosy dziecka?

W przypadku dzieci panuje przekonanie, że mycie główki nie powinno odbywać się częściej niż 2–3 razy w tygodniu. Chodzi o to, by nie zmywać warstwy ochronnej, która jest produkowana przez skórę. Dotyczy to także późniejszych lat życia. Wyjątkiem od reguły są upalne dni, wtedy warto myć włosy codziennie. Również w przypadku dzieci, które są alergikami.

Przeczytaj też: Pielęgnacja twarzy i ciała dziecka

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ