Czyraki to dosyć popularna przypadłość skórna, pojawiająca się u wielu osób na owłosionej skórze. Wydają się mało niebezpieczne, natomiast niewłaściwie leczone czy zbagatelizowane potrafią być czynnikiem poważniejszych choroby. Więc również po ich wykryciu należy udać się niezwłocznie do specjalisty, który zaproponuje właściwe leczenie. Domowe środki potrafią oddziaływać wspomagająco, a nie winno się opierać tylko na nich. Właściwie zdiagnozowane oraz leczone czyraki niejednokrotnie nie dają żadnych powikłań oraz nie stanowią niebezpieczeństwa dla zdrowia.

Skąd się biorą czyraki

Na swej skórze można spotkać mnóstwo bakterii, w tym dosyć rozpowszechnione gronkowce. Gdy z jednego powodu skóra zostanie uszkodzona, to w tym miejscu bakterie wnikają do organizmu oraz poruszają się namnażać. Przeważnie system immunologiczny daje sobie z tym radę, jednak w takich sytuacjach to tylko zarazki zwyciężają. Gdy bakterie wnikną do wnętrza mieszka włosowego, to zapalenie toczy się właśnie w nim, tworząc bolesny, wypełniony ropą guz. Na występowanie czyraków wielki nacisk jest te ogólny stan danej osoby. Pewne dolegliwości, na przykład cukrzyca, ogólne zmęczenie układu immunologicznego oraz nieodpowiednie żywienie zwiększają zagrożenie nastąpienia dolegliwości. Niewłaściwa higiena to z kolei większe ryzyko nastąpienia na skórze bakterii gronkowca, które są bezpośrednią etiologią zaistnienia zapalenia. Czyraki powszechnie pojawiają się również u osób, których skóra ma związek z agresywnymi związkami chemicznymi.

jak rozpoznać czyraka i czy trzeba się go bać

Sygnały czyraka

Sygnały czyraka są niezwykle kluczowe oraz proste do zdiagnozowania. Skóra w strefie zmian jest bardzo zaczerwieniona, a w środku składa się twardy wrzód o powierzchni blisko centymetra. W następnych stadiach zmiany się powiększają, stoją się miękkie oraz kończą się ropą. Czyraki pojedyncze dotyczą tylko jednego mieszka włosowego, mnogie obejmują większą ich ilość, sąsiadujących ze sobą. Z kilkudniowych czyraków przy nacisku czy po nacięciu znajduje się ropa, z wraz z nią wytwarzają się również zmienione tkanki, tak nazywany czop martwiczy. Po zakończeniu wydalania czopu oraz ropy następuje etap gojenia się zmian skórnych. W wielu wypadkach jest po nich widoczna blizna, której wielkość uzależniona jest z wielkości czyraka. Ze powodu na zapalenie bakteryjne czyrakom powszechnie wtórują charakterystyczne sygnały choroby, czyli zmęczenie, temperatura oraz zmiany w badaniach krwi.

Leczenie czyraków

Zaraz po zauważeniu pierwszych symptomów należy niezwłocznie udać się do specjalisty, ponieważ nieusuwane zmiany potrafią być uciążliwe dla zdrowia. Niezwykle istotne jest, aby pod żadnym pozorem nie rozdrapywać guza ani nie przebijać go igłą, ponieważ że toż wywołać zwiększenie się choroby. Niezwykle szkodliwe potrafią być czyraki umieszczone na nosie oraz wargach. Ich wygniatanie może wywołać przedostanie się bakterii do krwioobiegu oraz bardzo niebezpieczne zapalenie opon mózgowych. Na pierwszym etapie leczenia można temuż założyć opatrunek ze środkiem odkażającym, a jeśli zacznie sączyć się ropa pomaga przemywanie spirytusem salicylowym. Standardową metodą jest te przykładanie opatrunków zawierających antybiotyk. Przy pojedynczych czyrakach to wystarczy, przy większej liczby antybiotyk należy również podać doustnie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ