W życiu każdego pracownika, nieważne, jak bardzo kochającego zajęcie, jakie wykonuje w swoim zakładzie pracy, każdy dzień urlopu jest na wagę złota. Szczególnie liczy się w przypadku osób młodych, które nie mają sporego bagażu doświadczeń czy x przepracowanych lat w innych miejscach. Warto wiedzieć, jak liczyć urlop, ile dni nam przysługuje na każdym etapie naszej kariery zawodowej oraz w związku z posiadaniem dzieci czy najróżniejszymi okolicznościami, na które najczęściej w ogóle nie mamy żadnego wpływu.
Najważniejszą kwestią jest zawsze to jak liczyć nasz urlop – na wszelki wypadek, gdyby w dziale kadr ktoś miał się pomylić na naszą niekorzyść. Każdemu pracownikowi przysługuje określona liczba wolnych dni, uzależniona od stażu pracy oraz od tego, jakie posiada wykształcenie. W przypadku studentów wszystkie lata spędzone na uczelni wliczają się jako doświadczenie zawodowe.
Okres zatrudnienia, który ma najistotniejszy wpływ na długość przysługującego urlopu, liczony jest w sumie ze wszystkich miejsc pracy, w jakich dotychczas zdarzyło nam się pracować. Nie mają znaczenia w tym przypadku jakiekolwiek przerwy w zatrudnieniu czy sposób, w jaki stosunek pracy został zakończony w poprzednim miejscu. Jeśli pracownik ma przepracowane mniej niż 10 lat, to jego urlop wynosi równe 20 dni roboczych. Jeśli pracownik ma na swoim koncie ponad 10 przepracowanych lat, jego urlop wypoczynkowy zwiększa się do 26 dni roboczych.
Nie bez znaczenia pozostają również ukończone szkoły – zasadnicza szkoła lub zawodówka trwająca 3 lata, średnia szkoła zawodowa, średnia szkoła ogólnokształcąca, ale też wszelkiego rodzaju szkoły policealne wliczają się w staż pracy. Trzeba jednak mieć na uwadze, że lat nauki nie można zsumować.
Warto również pamiętać, zastanawiając się jak obliczyć urlop, że za dni wolne, które przysługują pracownikowi, powinien on dostać dokładnie takie wynagrodzenie, jak gdyby znajdował się na swoim stanowisku i wykonywał codzienne obowiązki, ponieważ jest to urlop płatny 100%.
Urlop jak liczyć
[Głosów:0 Średnia:0/5]