Różanka, czyli ryba z rodziny karpiowatych, to atrakcyjny i chętnie wybierany gatunek hodowlany. Naturalnymi terenami jej występowania są wody Europy Środkowej oraz Azji Południowo-Zachodniej. Są to rybki średnio-dużych rozmiarów, których długość dochodzi maksymalnie do 11 cm. Ich naturalne srebrzyste ubarwienie ulega zmianie w okresie godowym (dotyczy to wyłącznie samców). Preferują towarzystwo swojego gatunku, tworząc ławice złożoną z kilku lub kilkunastu okazów. Zapraszamy do lektury krótkiego wprowadzenia w hodowlę różanek, z którego dowiesz się jak przygotować własny zbiornik pod ten gatunek. 

Różanki i ich hodowla – ABC najważniejszych informacji 

Różanki to rybki, po które sięgają hodowcy o różnym doświadczeniu. Przygotowanie zbiornika do ich hodowli nie jest zadaniem specjalnie trudnym, podobnie jak utrzymanie odpowiednich warunków życiowych. Akwaria powinny mieć objętość od 30 do nawet 100 litrów. W jednej ławicy powinno znajdować się do 15 sztuk. Podłoże zbiornika warto wyścielić stosunkowo wytrzymałym materiałem, w którym zamocujesz rośliny akwariowe.

Różanki czują się najlepiej w zbiornikach obsadzonych wzdłuż ścianek. Warto wybierać w tym celu przede wszystkim gatunki roślinności miękkiej, nawet tak pospolite jak moczarka kanadyjska, wywłócznik kłosowy czy rogatka. Poleca się także zakup roślin pływających. Warto pamiętać, że różanki to rybki stosunkowo aktywne, dlatego zbiornik powinien umożliwiać swobodne pokonywanie jego toni.

Usposobienie różanek jest bardzo łagodne. Dzięki temu mogą być łączone także z innymi gatunkami ryb o przyjaznym usposobieniu. Jedynie w okresie rozmnażania zaleca się odseparowanie ich od przedstawicieli innych gatunków. 

Warunki hodowlane sprzyjające różanką 

Różanki preferują stosunkowo niskie temperatury. Przez większość czasu mogą przebywać w wodzie o temperaturze zaledwie 15-16 stopni C. W okresie tarła należy ją podwyższyć nawet do 21 stopni. Nie należy jednak przekraczać górnej granicy 24 stopni, w której rybki te będą cierpieć. Również wymagania względem jakości wody nie są zbyt wygórowane. Różanki mogą przebywać w wodzie o różnym odczynie pH oraz stopniu twardości. Najlepiej jednak czują się w przedziale 7-8 pH. 

Ogrzewanie wody nie jest obowiązkowe w zbiornikach, w których znajdują się wyłącznie różanki. Wskazane jest jednak użycie dobrej jakości filtra, który zagwarantuje maksymalnie czystą wodę. Polecamy pod tym względem filtry marki Aquael Zoo, sprzedawane przez polski sklep zoologiczny online. Ponieważ różanki źle reagują na wodę, w której znajdują się wypławki, rozdętki, mszywioły lub chorobotwórcze drobnoustroje, warto przed wymianą wody odkazić ją, korzystając z trypaflawiny lub innych skutecznych preparatów. 

Różanki można odżywiać, stosując różne produkty. Najlepiej jeśli ich dieta jest urozmaicona i składa się z podawanych na przemian różnych grup świeżych smakołyków. Szczególnie do gustu przypadają im larwy komarów, wrotki, oczliki, rureczniki, rozwielitki, muszki owocowe, larwy plujek oraz robaczki kompostowe. Odradza się natomiast stosowanie karmy sztucznej lub wysoce przetworzonej, a także podawanie pokarmu przygotowanego samodzielnie. Niestety, ale nieumiejętne karmienie często przysparza problemów hodowlanych, prowadząc do pogorszenia warunków środowiskowych, a tym samym utrudniając różanką swobodne funkcjonowanie.

[Głosów:3    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ