Gdy na początku zakładamy działalność gospodarczą możemy wówczas prawo wyboru spośród czterech dostępnych form opodatkowania. Jeśli dobrze przeanalizujemy swoją sytuację i wybierze dogodny dla nas wariant to skorzystanie z rozwiązanie dla siebie najkorzystniejszego będzie dla nas niebywale pomocne.
Co to jest ryczałt?
Ryczałt jest swego rodzaju specyficzną formą opodatkowania. Jest to taki podatek, przy którym wysokość ponoszonych przez nas kosztów nie ma tak naprawdę znaczenia. Wynika to z faktu, że podatnik rozliczający się na ryczałcie spłaca podatek według odpowiedniej stawki od uzyskanego przychodu, a co za tym idzie nie jest zmuszony ponosić dodatkowego kosztu związanego z dochodem czyli przychodu pomniejszonego o koszty. W takiej sytuacji jedynymi wydatkami dla niego, które mogą pozostać odliczone na bieżąco są składki ZUS.
Inną ważną kwestią dotyczącą ryczałtu przy wyborze tej formy rozliczenia z działalności gospodarczej wartą zapamiętania, jest to, że podatnik nie może rozliczyć się z małżonkiem ani też nie jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Wobec tego w takiej sytuacji w wielu przypadkach rozwiązania te, mogą dać samemu podatnikowi widoczne gołym okiem ewidentne korzyści finansowe w postaci zwrotu podatku w zeznaniu rocznym.
Jeśli mówimy o ulgach i odliczeniach to w składnym zeznaniu rocznym można odliczyć takie ulgi jak ulgę rehabilitacyjną, z tytułu krwiodawstwa, ulgę abolicyjną lub z tytułu darowizny, ale już nie jest możliwe skorzystanie z ulgi prorodzinnej.

wpudrze.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPodaż i popyt
Następny artykułCo to jest tag?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ