Endometrioza to stan, w którym komórki podobne do tych, które wyściełają macicę – endometrium – rosną w miejscach poza macicą. Co to jest endometrium? To błona śluzowa macicy, która wypełnia wnętrze macicy, ulega przekształceniom w trakcie cyklu menstruacyjnego. Endometrium reaguje na hormony płciowe estrogen i progesteron. U kobiet z endometriozą komórki podobne do endometrium rozwijające się poza macicą, również reagują na te hormony.
Podczas owulacji komórki endometrium i podobne do endometrium, zagęszczają się. W przeciwieństwie do endometrium, źle umieszczone komórki przypominające śluzówkę macicy nie mogą opuścić ciała poprzez miesiączkę. Krwawią, powodują stan zapalny i ból. Z biegiem czasu ten proces może tworzyć blizny.
Tkanka bliznowata może tworzyć się na podszewce w jamie brzusznej (otrzewnej), powodując przylepianie się macicy, jajników, jajowodów i jelit. Endometrioza może powodować bardzo bolesne miesiączki i może zmniejszyć płodność, ale istnieje wiele opcji leczenia jednakże nie ma jednego, skutecznego lekarstwa na endometriozę, ale można ją leczyć za pomocą leków lub chirurgii. W większości przypadków stosuje się zarówno leki, jak i zabiegi chirurgiczne. Niektóre kobiety również korzystają z naturalnych terapii.
Usunięcie tkanki bliznowatej za pomocą zabiegu chirurgicznego jest najskuteczniejszym sposobem na zmniejszenie ryzyka nawrotu endometriozy.W niektórych przypadkach korzystne jest połączenie terapii hormonalnej i chirurgicznej. Terapia hormonalna może być oferowana przed lub po operacji, w zależności od okoliczności.
Endometrioza
[Głosów:0 Średnia:0/5]