W latach świetności, kiedy kopalnie były wizytówka Śląska i kiedy górnicy chodzili co niedziela do kościoła w swoich odświętnych strojach, każdy wiedział, że praca górnika jest niezbędna dla Polski i że jest to zawód pełen honoru, przekazywany z pokolenia na pokolenie. Dzisiaj zawód górnika jest mniej popularny, chociaż wciąż przypominany w szkołach. Mało poruszanym tematem, nadal jednak aktualnym, jest emerytura górnicza. Jak wyglądają w tej kwestii dzisiejsze realia?
Od 2007 roku obowiązują nowe zasady prawne, na jakich można otrzymać emeryturę górniczą. Każdy, kto nie jest w danej chwili członkiem Otwartego Funduszu Emerytalnego, kto ma ukończone pięćdziesiąt pięć lat, przy czym na przepracowanych w górnictwie lub równorzędnych powinno być 20 lat dla kobiet lub 25 dla mężczyzn powinno być przynajmniej 10 lat. Emerytura górnicza przysługuje również osobom pięćdziesięcioletnim, które mają staż pracy w górnictwie wynoszący 15 lat na 20 lat pracy dla kobiet czy 25 lat dla kobiet. Nowe przepisy pozwalają na otrzymanie owej emerytury górniczej bez względu na posiadany wiek, jeśli osoba starająca się o nią nie należy do Otwartego Funduszu Emerytalnego oraz jeśli ma dwadzieścia pięć lat pracy w górnictwie stale – pod ziemią, oczywiście w pełnym wymiarze czasu.
Przed zmianą przepisów, które weszły w życie wraz z nowym rokiem 2007, na uzyskanie emerytury górniczej mogły liczyć wszystkie osoby, które urodziły się przed pierwszym stycznia 1969 roku. W tym przypadku również obowiązują podobne warunki, jeśli chodzi o ilość przepracowanych lat w górnictwie.
Podstawy prawnej należy szukać w artykule 3 z dnia 27 lipca 2005 roku o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz w Karcie Nauczyciela – a tych przepisów z kolei można szukać w Dzienniku Ustaw Nr 167, poz. 1397 z późniejszymi zmianami. Kolejną podstawą jest artykuł 50a, 50c oraz 50e ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – czyli w Dzienniku Ustaw z roku 2017, pozycja 1383 z późniejszymi zmianami.
Emerytura górnicza
[Głosów:0 Średnia:0/5]