Biżuteria z białego złota dopiero od niedawna zaczęła cieszyć się sporą popularnością ze strony klientów. Stanowi bowiem doskonały przejaw podążania za nowoczesnością i aktualnymi nowinkami modowymi. Wyroby z tego kamienia są zatem świetną propozycją zarówno dla pań idących z duchem czasu, jak i nie przepadającym za złotą biżuterią w klasycznej, żółtej postaci. Czym jest białe złoto, jakie są jego zalety i czy istnieją jakieś przeciwwskazania do używania?

Sposób produkcji

Inicjatorzy białego złota zaprojektowali je z myślą o imitacji dużo droższej platyny. Powstaje wskutek zmieszania klasycznego, żółtego złota z domieszką srebra, cynku czy palladu, które w ogromnej mierze decydują o zmianie jej tradycyjnego odcienia. Na ostateczny wygląd biżuterii wpływa jednak proces rodowania, który zmienia szary lub lekko słomkowy kolor kosztowności na śnieżnobiały. Wspomniana czynność polega na pokryciu złota cienką warstwą rodu, która nadaje nieskazitelną biel i blask. Cały zabieg, oprócz tego, że nadaje czystość bieli, to dodatkowo wykazuje się parametrami utwardzającymi. Co ważne, właściwości fizyczne białego złota są bardzo podobne do złotego, albowiem ilość metali dodatkowych stosowanych podczas produkcji, jest znikoma.

Dlaczego warto wybrać biżuterię z białego złota?

Białe złoto jest wyrazem zjawiskowej oprawy kamieni szlachetnych i półszlachetnych, która idealnie wpisuje się w kanony nowoczesnego piękna. Nic zatem dziwnego, że w gronie najwierniejszych użytkowników znajdują się młodzi ludzie, dla których biżuteria z białego złota jest wyrazem klasycyzmu i monochromatyczności. W związku z tym, coraz częściej z białego złota wybierane są zarówno codzienne zestawy, jak również te przeznaczone na wyjątkowe okazje, np. pierścionki zaręczynowe czy obrączki. Trzeba przyznać, że kolczyki czy bransoletki z białego kruszcu są nie tylko nowoczesne, ale również eleganckie. Dodatkowo świetnie komponują się ze srebrną biżuterią.

Białe złoto – czy dla każdego?

Jak zostało to już wcześniej wspomniane, w procesie wytwarzania białego złota stosowane są metale dodatkowe w postaci niklu, srebra czy palladu. Jako, że nikiel jest alergenem, w związku z tym osoby na niego uczulone nie powinny wybierać biżuterii z białego złota. O wiele lepszym wyborem będą kosztowności z tradycyjnego żółtego złota lub białe z domieszką palladu w zastępstwie niklu. Należy jednak pamiętać, że ligura palladowa, jako że wykazuje się właściwościami zwiększającymi odporność na uszkodzenia i zarysowania pierścionków czy wisiorków, jest droższa w zakupie.

Jak dbać?

Wraz z upływem czasu, warstwa rodu na biżuterii z białego złota może się ścierać. I choć skaza nie jest zbyt widoczna gołym okiem, niemniej jednak wpływa negatywnie na jej wygląd, albowiem traci swój srebrzysty blask. Nie ma jednak najmniejszego problemu, aby na nowo przywrócić jej atrakcyjny wyraz. Rodowaną biżuterię w każdej chwili można odnowić.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ