Na to, jak wyglądają włosy, wpływa kilka czynników. Pierwszym z nich jest dieta, drugim ogólny stan zdrowia, a trzecim właściwa pielęgnacja. Na codzienną pielęgnację włosów składa się ich mycie, czesania oraz suszenie. Czynności te powinny być wykonywane z zastosowaniem odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji włosów, dobranych do ich rodzaju oraz struktury. Poznaj podstawowe zasady pielęgnacji włosów oraz dowiedz się jakich kosmetyków używać, aby były one piękne i zdrowe.

Czym myć włosy?

Mycie głowy i włosów wydaje się czynnością trywialnie prostą. Jednak tak do końca nie jest. Prawidłowe mycie włosów wymaga zastosowania kilku reguł. Pierwsza z nich mówi, aby myć włosy wtedy, kiedy tego wymagają, tzw. kiedy są nieświeże, a skóra głowy jest przetłuszczona. Włosy należy myć odpowiednio dobranym szamponem. Kosmetyk powinien być dopasowany do skóry głowy, a nie do rodzaju włosów. Wynika to z tego, że jego głównym zadaniem jest oczyścić skórę głowy, zmyć resztki środków stylizacyjnych do włosów oraz przeciwdziałać problemów skóry głowy np. łupieżowi.

Jak myć włosy?

W codziennej pielęgnacji włosów ważne jest nie tylko, czym je myjemy, ale i jak. Prawidłowa technika mycia włosów mówi, aby szamponem myć tylko skórę głowy. W tym celu szampon nakłada się na opuszki palców i lekko wmasowuje w skórę. Dużym błędem jest mycie całych włosów szamponem, mocne ich pocieranie oraz szarpanie. Powoduje to uszkodzenie łusek oraz powstawanie kołtuna, który trudno rozczesać. Włosy należy myć tylko pianą powstałą z szamponu. Należy zebrać ją w dłoniach, a następnie przesuwać nimi po całej długości – od nasady do końcówek włosów. Zasady codziennej pielęgnacji włosów mówią też, aby być je dwa razy – pierwsze mycie rozluźni cząsteczki brudu, drugie natomiast oczyści skórę. Woda, którą myje się włosy, powinna być umiarkowanie ciepła. Przed samym myciem włosów dobrze jest też wykonać ok. 5 minutowy masaż, który pobudzi krążenie krwi skóry.

Kosmetyki do pielęgnacji włosów- włosy suche

Jeżeli, posiada się włosy suche (suchą skórę głowy), najlepiej jest  stosować szampony zawierające aktywne składniki, takie jak kwasy tłuszczowe czy ceramidy. Polecane jest również stosowanie co najmniej 2 razy w miesiącu masek odżywczych z masłem shea lub olejem palmowym.

Kosmetyki do pielęgnacji włosów- włosy tłuste

Dla włosów tłustych najlepszymi kosmetykami będą te o neutralnym PH. Ten rodzaj włosów wymaga również regularnego nakładania maski do włosów bogatej w glinkę, która je obudowuje. W codziennej pielęgnacji należy również pamiętać, żeby unikać zbyt intensywnego szczotkowania oraz masażu głowy.

Kosmetyki do pielęgnacji włosów – włosy farbowane

Kosmetyki do włosów farbowanych to te o łagodnym i neutralnym PH, które działają dodatnio na tłuste cebulki i suche końce. Podobnie jak w przypadku włosów tłustych i tutaj sprawdzają się maseczki do włosów  z glinką.

Kosmetyki do pielęgnacji włosów- włosy z łupieżem

Kosmetyki do włosów z łupieżem powinny być dobrane do rodzaju tej choroby skórnej. Wyróżnia się tu łupież suchy oraz tłusty. W przypadku tego pierwszego polecane jest stosowanie szamponu przeciwłupieżowego 1 lub 2 razy w tygodniu. Leczenie łupieżu tłustego wymaga konsultacji z lekarzem, ze względu na to, że często towarzyszą mu dodatkowe dolegliwości skórne np. czerwone plamy.

Jak stosować odżywki do włosów?

Odżywki do włosów muszą być dobrane do ich rodzaju. Należy nakładać je od końcówek do nasady włosów, delikatnie wcierając preparat. Właścicielki długich włosów mogą wmasowywać odżywkę na 2/3 długości.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ