W fotografii, jak również w wielu innych dziedzinach, praktyka czyni mistrza. Nie wystarczy jednak sięgnąć po najdroższy i najlepszy aparat, aby robić świetne zdjęcia. Zanim przejdziesz na wyższy poziom zaawansowania, musisz dokładnie przestudiować funkcje i możliwości sprzętu.

Instrukcja obsługi

Jeżeli dotychczas nie zajmowałeś się fotografią, nie musisz od razu inwestować w sprzęt jak najwyższej jakości. Zamiast na zakupie nowych obiektywów i wymyślnych akcesoriów, skup się na fachowej obsłudze aparatu. Pamiętaj, że zawsze warto przeczytać dołączoną do produktu instrukcję, ponieważ to właśnie tam znajdziesz wszelkie niezbędne informacje na temat dostępnych funkcji i ustawień. Ten krok, choć często pomijany, zazwyczaj okazuje się niezbędny, gdy chcemy uzyskać odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania.

Jak wybrać sprzęt dostosowany do swoich potrzeb? Osobom, którym zależy wyłącznie na możliwości szybkiego robienia zdjęć podczas imprez, wycieczek i na co dzień, oraz szukającym czegoś prostego i wygodnego w obsłudze, poleca się aparaty kompaktowe. Ze względu na ich automatyczne ustawienia, a także niewielką wagę i rozmiar, sprawdzą się m.in. podczas wyjazdów, kiedy zechcesz uchwycić daną chwilę bez czasochłonnego „bawienia się” parametrami. Do zrobienia dobrego zdjęcia kompaktem wystarczy wybór odpowiedniego trybu i naciśnięcie przycisku. Obsługa takiego sprzętu jest niezwykle prosta. Z tego względu, kompakty są skierowane głównie do tych użytkowników, których celem jest nieskomplikowana fotografia amatorska.

Dla kogo lustrzanka?

Lustrzanki należą do wyższej półki sprzętowej, przeznaczonej głównie dla aspirujących fotografów. Każdy amator decydujący się na zakup takiego aparatu, musi liczyć się z koniecznością długotrwałej nauki jego obsługi – głównie metodą prób i błędów. W tym przypadku mamy do czynienia ze sprzętem, który daje zdecydowanie więcej możliwości samodzielnego dostosowywania parametrów do zróżnicowanych scen i oświetlenia.

 – Najważniejsze zalety lustrzanki to wymienna optyka, duża matryca i – w efekcie – wyższa jakość zdjęć, oraz szeroki wybór kompatybilnych akcesoriów. Takie aparaty są skierowane zarówno do profesjonalistów, jak i amatorów-pasjonatów, również tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z fotografią. Wybierz lustrzankę, jeżeli oczekujesz większych możliwości technicznych – radzi Korneliusz Broda, ekspert ze sklepu fotograficznego Digital24.pl.

Zacznij od podstaw

Odpowiedni aparat to nie wszystko. Zanim przystąpisz do publikowania owoców swojej pracy, zapoznaj się z podstawowymi zasadami fotografowania. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku posiadaczy lustrzanek. Pojęcia takie jak ISO, czas ekspozycji, czy trójpodział, nie mogą być nam obce, jeżeli chcemy robić naprawdę dobre zdjęcia. Działanie wyłącznie w trybie automatycznym nie rozwija. Oczywiście nie jest to zła praktyka, ale po prostu trzeba wiedzieć, kiedy faktycznie warto z niej korzystać.

Dlatego zacznij od przejrzenia internetowych poradników na temat fotografii. Jeżeli myślisz o tym na poważnie, zastanów się nad kupnem polecanych książek i weź udział w specjalnych warsztatach. Warto skupić się przy tym na pogłębianiu wiedzy o konkretnej dziedzinie fotografii, np. krajobrazowej czy portretowej. Praktyczne umiejętności nabyte z wartościowych źródeł i podczas szkoleń prowadzonych przez profesjonalistów, będą punktem wyjścia  do dalszego, samodzielnego rozwoju. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ