Paszport jest dokumentem, który pozwala nam przekraczać granice, jeśli kraj, do którego chcemy się udać, nie leży w strefie Schengen. W przypadku wyjazdu do większości krajów europejskich nie jest on wymagany, jednak jeśli naszym celem jest Ukraina albo Kosowo, musimy mieć go przy sobie. Również gdy wybieramy się na Białoruś, do Rosji i Turcji, musimy posiadać nie tylko ważny paszport, ale i wizę. Do krajów pozaeuropejskich również potrzebny jest paszport lub wiza, za wyjątkiem niektórych departamentów zamorskich Francji i Gruzji, do której można wjechać posiadając dowód osobisty.
Ile trwa wyrobienie paszportu? Od chwili złożenia wniosku i dostarczenia fotografii, nasz paszport będzie gotowy w przeciągu trzydziestu dni. Jego status można sprawdzić na stronie www.obywatel.gov.pl, wpisując numer sprawy – znajdziecie go na potwierdzeniu złożenia wniosku.
Jak wyrobić paszport? Jeśli chcemy zrobić to w kraju, należy udać się do najbliższego punktu paszportowego w Polsce. Nasze miejsce zameldowania nie ma tu znaczenia. W punkcie paszportowym dostaniesz wniosek o wydanie paszportu – nie korzystaj z wniosków dostępnych w internecie, nie są honorowane. Oprócz tego potrzebujesz jedno kolorowe zdjęcie, dowód opłaty za paszport, dokument potwierdzający prawo do ulgi, jeśli ją posiadasz, dowód osobisty lub/i dotychczasowy paszport (jeśli wciąż jest ważny, ale chcesz go wymienić). Podczas składania wniosku zostaną od ciebie pobrane odciski palców oraz wzór podpisu.
Po odbiór paszportu należy zgłosić się z dokumentem tożsamości, potwierdzeniem złożenia wniosku, który otrzymasz po złożeniu go oraz ze starym paszportem, o ile go posiadasz.
Regularna cena wyrobienia paszportu to 140 złotych. Istnieje możliwość skorzystania z ulgi 50% w przypadku bycia studentem, uczniem, emerytem, rencistą, osobą niepełnosprawną, małżonkiem takiej osoby, mieszkańcem domu pomocy społecznej, kombatantem albo posiadaniem Karty Dużej Rodziny. Dziecko z niepełnosprawnością i KDR lub uczeń z taką kartą ma prawo do 75% ulgi.

kmhs.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ