Zapalenie gruczołów Bartholina to sama z choroby dotykających kobiet, która może być się źródłem licznych frustracji. Utrudnia zajmowanie się życiem płciowym oraz bardzo powszechnie zdecydowanie uniemożliwia także wykonywanie wielu codziennych zajęć. Zapalenie gruczołów Bartholina spotyka gruczołów odpowiedzialnych za nawilżanie okolic wprowadzenia do pochwy. Są one rozmiaru ziarenka grochu oraz znajdują się w rejonie mniejszych warg sromowych. Produkowana przez nie wydzielina nawilża ich wewnętrzną stronę. Zapalenie gruczołu Bartholina niejednokrotnie występuje u aktywnych seksualnie kobiet w wieku 20-30 lat. Charakterystycznym symptomem ostrego zapalenia gruczołu Bartholina jest już narastający silny ucisk strefie sromu, który dokucza zwłaszcza przy siadaniu oraz zmianie pozycji.

Gruczoły Bartholina – czym są?

Gruczoły Bartholina umieszczone są wewnątrz warg sromowych znaczniejszych (w ich środkowo-dolnej części). Winne są przede wszystkim za wytwarzanie śluzowej wydzieliny, która wydobywa się przez przewody wyprowadzające na ścianki boczne przedsionka pochwy. To tylko dzięki temu w czasie podniecenia płciowego wprowadzenie do pochwy jest wilgotne oraz śliskie. Bycie się torbieli powoduje, iż wydzielina nie może być wydzielana, co w konsekwencji powoduje, iż w tym miejscu składają się ropnie

jakie skutki wywołuje zapalenie gruczołu Bartholina

Zapalenie gruczołu Bartholina – występowanie

Za powstawanie zapalenia gruczołu Bartholina odpowiadają m.in. gronkowce oraz dwoinki rzeżączki. Przypadłość spotyka niejednokrotnie młode kobiety pomiędzy inną i czwartą dekadą życia. Może nastąpić także u kobiet w ciąży oraz u osób, które borykają się z nawracającymi bakteryjnymi zapaleniami pochwy. Ropień gruczołu może sam pęknąć, po czym jego ilość może wypłynąć na przestrzeń skóry czy do przedsionka pochwy (w tym wypadku konsultacja u specjalisty jest niezbędna). Wyciek zawartość ropnia przynosi zwykle ustąpienie niekomfortowych choroby. Gdy dolegliwość ma delikatny rozwój, pomocne składają się być nasiadówki z płynu manganianu oraz potasu. W przeważającej większości wypadków, wymagana jest interwencja specjalisty. W ostatnim wypadku wykonywa on drenaż. Polega on na wycięciu otworu na lewej stronie torbieli oraz odprowadzeniu wydzieliny. Specjalista dokonuje wycięcia jamy ropnia oraz umieszczenia w nim sączku, który da na wyciek zawartości gruczołu.

Zapalenie gruczołu Bartholina – etiologie

Położenie sromu w bliskiej odległości od odbytu oraz w swej styczności z ujściem cewki moczowej, powoduje narażenie gruczołów przedsionkowych większych na kolonizację patogennymi bakteriami oraz w końcu na zwiększone ryzyko nastąpienia stanów zapalnych. Także, srom narażony jest na drażniące funkcjonowanie wydzieliny pochwowej, która produkowana jest przez nabłonek pochwy w wypadku jej zapalenia. Podatność sromu na urazy mechaniczne także odgrywa istotną funkcję. Niestosowanie ważnych wymogów czystości miejsc intymnych że być czynnikiem nawracających kłopotów połączonych z zapaleniem w obszarze gruczołów przedsionka pochwy. Ropień gruczołu Bartholina występuje w paru patologicznych etapach. Na starcie, wskutek np. stanu zapalnego, dochodzi do zablokowania wąskiego ujścia gruczołu.

[Głosów:3    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ