Kurzajki, czyli brodawki skórne są zmianami o charakterze grudkowatym. Występują na dłoniach, stopach lub twarzy i wywołane są przez wirus HPV. Kurzajką można się zarazić poprzez pośredni kontakt z nosicielem tego wirusa. Najczęściej z brodawkami skórnymi problem mają osoby o obniżonej odporności i uszkodzonej barierze ochronnej naskórka. Zobacz, jakie są skuteczne sposoby na pozbycie się kurzajek.

Ryzyko kurzajek

Kurzajkami można zarazić się w każdym wieku. Na powstawanie brodawek skórnych narażone są jednak te osoby, które korzystają z przyrządów do manicure’u innych osób, zakładają cudze obuwie, korzystają z czyjegoś ręcznika i butów na basenie oraz obgryzają paznokcie.

Gdzie wsypują kurzajki?

Najczęściej z kurzajkami mamy do czynienia na stopach. Mogą one głęboko wejść w skórę i znacznie utrudnić chodzenie. Jeżeli kurzajki pojawiają się w okolicach paznokcia, powodują silny ból. Brodawkowe gruzy z pozoru przypominają odcisk lub zgrubienie skórne. Zazwyczaj mają podłużny lub okrągły kształt, są niewielkie i płaskie, często mają żółtą barwę. Od chwili zakażenia do pojawiania się pierwszych brodawek bardzo często mija kilka miesięcy. Trzeba też pamiętać, że istnieje ok. 100 typów wirusa brodawkowego ludzkiego. W zależność, którym rodzajem kurzajek się zarazi, takie mogą być objawy.

Jak leczyć kurzajki?

Leczenie kurzajek jest długotrwałe i nie zawsze łatwe. Kuracja może potrwać nawet kilka miesięcy. Leczenia kurzajek można podjąć się samodzielnie. Domowe sposoby na kurzajki obejmują m.in. zakupione w aptece maści, kremy czy żele na wirusa brodawkowego. W ich składzie można odnaleźć kwas mlekowy, salicylowy oraz mącznik, które posiadają właściwsi żrące. Maści czy żeli należy używać systematycznie i z dużą ostrożnością. W aptekach można także dostać preparaty do wymrażania brodawek w warunkach domowych. Pozwalają ona na precyzyjne zamrażanie brodawki w temperaturze -50 stopni Celsjusza. Preparaty te dostępnie są w formie jednorazowych aplikatorowi i pozwalają zamrozić kurzajkę do korzenia już przy pierwszym użyciu. Osoby, kore wola postawić na naturalne sposoby pozywania się kurzajek, mogą wyborować okłady z jaskółczego ziela, mniszka lekarskiego lub czosnku. Pomocne w walce z brodawkami skórnymi są też okłady z cytryny i octu. Dwa ostatnie sposoby wiążą się z wykonaniem opatrunku na kurzajkę, który należy zmieniać co kilka godzin i nosić przez ok. 10 dni. Wiele osób  kurzajki okleja taśmą tekstylną (odcinając brodawce dostęp do tlenu i światła) lub zamalowuje je bezbarwnym lakierem do paznokci.

Zabiegi na usuwanie kurzajek

Jeśli domowe sposoby na usuwanie kurzajek zawiodą, konieczne jest skorzystanie z pomocy medycyny. O tym, jaki zabieg usuwania kurzajek zastosować decyduje lekarz. Możliwości jest kilka: łyżeczkowanie, krioterapia, laser, elektroagulacja lub metody kreatolityczne. Najpopularniejszym  zabiegiem jest łyżeczkowanie kurzajki. Często w walce z brodawkami skórnymi wybiera się krioterapię polegającą na zamrożeniu kurzajki podtlenkiem azotu lub ciekłym azotem. Laserowe usuwanie kurzajek zazwyczaj stosowane jest w przypadku zmian powstałych na dłoniach czy paznokciach.

 

[Głosów:2    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ