O ile przy kupnie nowej pary obuwia najczęściej towarzyszy nam radość, o tyle pierwsze dni poruszania się w nim nie zawsze należą do przyjemnych. Otarcia, pęcherze, bolące i opuchnięte stopy – sprawa wygląda szczególnie poważnie, kiedy w grę wchodzi eleganckie, wyjściowe obuwie na wysokim obcasie i o wąskich noskach. Jak rozbić nowe buty, by chodzenie w nich było przyjemnością, a nie torturą?

Domowe sposoby

Najłatwiej (i najtaniej!) jest sięgnąć po domowe triki do walki z opornymi butami. Dróg jest kilka. Buty możemy nosić w domu na stopę w mokrej skarpetce: wilgoć w połączeniu z kształtem naszej stopy powinna sprawić, że but dopasuje się do anatomicznego kształtu stóp. Jeśli nie stać cię na takie poświęcenie (i nie chcesz ryzykować przeziębieniem!) spróbuj namoczyć but w miednicy z ciepłą wodą przez kilkanaście minut i dopiero potem założyć go. Ostatnim sposobem na wykorzystanie wilgoci jest umieszczenie butów nad garnkiem z gotującą się wodą i poczekanie aż buty zmiękną od pary wodnej. Jest to sposób szczególnie polecany dla butów z naturalniej skóry, których nie chcesz całkowicie moczyć w wodzie. Po zmięknięciu postępujemy jak we wcześniejszych wypadkach.

Sposobami nie wymagającymi użycia wody jest wcieranie w buty szmatką alkoholu lub wypychanie palców zamoczonymi w denaturacie miękkimi gazetami. Nie wolno stosować go w przypadku butów, które są wrażliwe na odbarwienia! (niektóre rodzaje skóry, zamsz, materiały tekstylne).

Dla leniwych

Jeśli szkoda ci czasu na zabawę z moczeniem butów możesz zawsze zastosować gotowe pianki, które aplikuje się w problematyczne miejsca buta, wciera, a następnie normalnie użytkuje obuwie. Tego typu spraye mogą jednak podrażniać skórę, zawsze zatem obserwuj, czy nie pojawia się reakcja uczuleniowa. W wyrobieniu buta mogą także pomóc żelowe wkładki i zapiętki – dzięki nim będzie można nosić buty bez obaw o otarcia i wyjąć jeśli okaże się, że obuwie dopasowało się do kształtu stopy.

Ostatnim sposobem jest stosowanie prawideł, czyli drewnianego przyrządu w kształcie stopy, najczęściej spotykanego w zakładach szewskich. Regulacja długości pozwala na dopasowanie prawidła do kształtu buta i odpowiednie go rozciągnięcie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ