Klasycyzm to styl pojawiający się w sztuce w wieku XVII. Powściągliwość, symetria, wyrafinowanie i odniesienie do starożytności znajdują odzwierciedlenie w klasycznym wystroju wnętrza. Styl klasycyzmu w meblarstwie to szlachetna dekoracja, bez zbędnych fanaberii. Dziś klasyczne wnętrza są wybierane przez osoby zamożne, z ustalonymi preferencjami smakowymi.

Historia powstania stylu klasycznego (styl klasycystyczny)

Klasycyzm powstał we Francji w XVII wieku i szybko rozprzestrzenił się po Europie. Stał się dominującym stylem od ponad dwóch stuleci. Artyści tego czasu inspirowali się sztuką starożytnej Grecji i Rzymu, a mianowicie ich rygorem, jasnością i prostotą.

Pomimo surowych zasad klasycyzm objawił się jednak w różnych krajach na swój własny sposób: jeśli we Francji wystrój wnętrza był pełen blasku i przepychu, w Anglii klasycyzm cechował racjonalizm i rygoryzm. Za panowania Katarzyny Wielkiej godność, harmonia i rozsądne opanowanie klasycyzmu podbiły Rosję. Budynki w Petersburgu i ich wnętrza służyły jako przykład do projektowania pomieszczeń w majątkach szlacheckich w całym Imperium Rosyjskim.

Rosyjski klasycyzm to zupełnie nowy trend w architekturze Rosji pod koniec XVIII-XIX wieku. Rosyjski klasycyzm różni się od światowego, który dopuszcza eklektyzm (mieszanie klasyki z innymi stylami).

Cechy klasycyzmu w aranżacji wnętrz

„Rozpoznanie” klasycznego stylu we wnętrzu nie jest trudne: wystarczy rozejrzeć się uważnie. Dyskretne gzymsy, kolumny, drzwi i okna z wyraźnymi konturami, marmurowe kominki – wszystkie meble mają kształt prostokątny. Kolorystyka wnętrza utrzymana jest w jasnych pastelowych kolorach. Przestronne pokoje zdobią posągi, jak w czasach starożytnych. Klasyczne ornamenty przedstawiają dębowe lub laurowe liście, greckie meandry, ale można dostrzec pewną kolejność i symetrię w ich dyspozycji. Klasycyzm w aranżacji wnętrz dopuszcza obecność łuków, sztukaterii, półkolumn i kolumn.

Użyte materiały wykończeniowe

Styl klasyczny w meblarstwie nie akceptuje taniego wykończenia: wszystkie materiały są naturalne lub niepowtarzalne, a przez to drogie. Kolumny i pilastry są zwykle wykonane z marmuru, sztukateria jest tylko ręcznie wykonana.

Ściany są często pokryte tkaniną lub wyłożone naturalnym drewnem. Jako podłogi używane są parkiety, ale w niektórych obszarach (łazienka, kuchnia, pokój dzienny) dopuszczalne jest stosowanie płytek marmurowych lub kamiennych. Sufit w stylu klasycznym jest zwykle biały, ozdobiony fryzami sztukatorskimi.

Zakres kolorów

Wszystkie odcienie są spokojne, neutralne, dzięki czemu ogólna klasyczna atmosfera wnętrza koi. Najczęściej używane kolory: oliwkowy, beżowy, kremowy, jasnozielony i złoty w materiałach wykończeniowych, meblach i tekstyliach. Dopuszczalne jest również stosowanie wszystkich odcieni brązu (naturalny kolor drewna), ale jednocześnie nie należy zapominać, że pomieszczenie nie powinno wyglądać ponuro i ciemno. W tapicerce i tekstyliach często stosuje się kolory niebieski, niebiesko-zielony i piaskowy.

Oświetlenie wnętrza w stylu klasycznym

Aby oświetlić pokój w stylu klasycznym często używano kryształowych żyrandoli, lamp wykonanych z przezroczystych kamieni lub drogiego szkła. Żyrandol w klasycznym stylu to prawdziwe dzieło sztuki: zawsze jest to najlepsze z możliwych materiałów. Wystrój wnętrza w klasycznym stylu pokazuje, że żyrandol umieszczony jest dokładnie pośrodku sufitu: światło jest równomiernie rozłożone, co nadaje wnętrzu wykończony wygląd. Oprócz lamp sufitowych pokoje są często udekorowane świecznikami z brązu.

Tekstylia i ich miejsce w klasycznych wnętrzach

Brokat, satyna, jedwab – to główne tkaniny wykorzystywane w dekoracji pokoi w stylu klasycznym. Do dekoracji okien często wybiera się dobrze drapowane i kształtujące tkanki, takie jak plusz i ciężki jedwab. Zasłony we wnętrzu często są uzupełniane lambrekinami i żabotem. Podłogi są często pokrywane drogimi ręcznie robionymi dywanami.

Meble w stylu klasycznym

Do mebli używano szlachetnych gatunków drewna, drogich tkanin obiciowych i skór naturalnych. Meble w stylu klasycyzmu są zawsze funkcjonalne, wygodne. Drewniane meble są często lakierowane aby sprawić wrażenie, że wnętrze jest przestronne, a meble pełne wdzięku. Jako dekorację stosuje się rzeźbienie w złocie.

Aby osiągnąć efekt wystroju domu w stylu klasycznym, należy stworzyć niepowtarzalną kompozycję artystyczną, w której każdy szczegół jest w harmonii z innymi i starannie dobrany.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ