Ciąża to jeden z najpiękniejszych okresów w życiu kobiety. Aby tak jednak było, kobieta musi mieć zapewnione oparcie w rodzinie, poczucie bezpieczeństwa oraz opiekę ginekologiczną i pewność, ze ciąża przebiega prawidłowo.

Pierwszy trymestr ciąży

Wiele kobiet dosyć późno orientuje się, że w jej organizmie rozwija się nowe życie. Najczęściej młoda matka zaczyna podejrzewać stan odmienny, gdy przepisowym czasie nie pojawia się miesiączka. Czasem jednak kobiety miesiączkują nieregularnie i kilku a nawet kilkunastodniowy poślizg nie jest niczym dziwnym. Zdarza się także, że mimo ciąży kobieta nadal miewa skąpe krwawienia. W takich przypadkach kobieta może nie pojawić się u ginekologa, gdyż nie podejrzewa u siebie ciąży. W każdym innym, jeśli podejrzewa, że jest ciężarną, powinna poddać się badaniu ginekologicznemu, dzięki któremu przekona się o prawidłowym rozwoju płodu i wykluczy ciążę pozamaciczną.

Czym jest ciąża pozamaciczna?

Do ciąży pozamacicznej dochodzi, gdy zapłodniona komórka jajowa, czyli zygota na swojej drodze do macicy napotka jakąś przeszkodę i zagnieździ się w jajniku, jajowodzie, szyjce macicy lub innej części jamy brzusznej. Ciąża pozamaciczna zdarza się rzadko, a jej przyczynami są nieprawidłowo zbudowane jajowody, infekcje bakteryjne i zakażenia. O tym, czym jest ciąża pozamaciczna, czyli ektopowa nierzadko kobieta dowiaduje się dopiero wówczas, gdy zostaje ona zdiagnozowana.

Objawy i leczenie ciąży pozamacicznej

W pierwszych tygodniach ciąży najczęściej nie odczuwa się niepokojących objawów. Dopiero później zaczyna dochodzić do krwawienia z dróg rodnych oraz bolesności w obrębie jamy brzusznej. Te objawy powinny być natychmiast zgłoszone lekarzowi, gdyż nieleczona ciąża pozamaciczna może doprowadzić do krwotoku wewnętrznego i śmierci kobiety. We wczesnym stadium ciążę taką można leczyć farmakologicznie, zdarza się też, że dochodzi do samoistnego poronienia. Im później kobieta zgłosi się z objawami do lekarza, tym leczenie trudniejsze. Rozrastający się w organizmie kobiety pęcherz wypełniony tkankami może w każdej chwili pęknąć i zagrozić życiu. W tej sytuacji konieczna jest operacja chirurgiczna w postaci laparoskopii. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym.

Ciąża pozamaciczna a płodność

Dla wielu kobiet doświadczenie ciąży ektopowej jest dla kobiety traumatycznym przeżyciem związanym dodatkowo z stresem szpitalnym. Co może utrudniać jej późniejsze zajście w ciążę. Jednak w przypadku wcześnie wykrytej ciąży pozamacicznej, gdy wdraża się leczenie farmakologiczne, a żaden z narządów rozrodczych nie został uszkodzony kobieta pozostaje płodną i może decydować się na kolejne dziecko.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ